piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiBieg na szczyt wieżowca

Bieg na szczyt wieżowca

Kto łapie zadyszkę na drugim czy trzecim piętrze i bez windy nie umie funkcjonować, powinien poznać zapał biegaczy pokonujących kilkaset stopni w szybkim tempie. Każdy z nich zaczynał od podstaw, przełamując różne bariery.

Biegi po schodach cieszą się powodzeniem w wielu krajach. Fot. Archiwum WEM

Biegi po schodach, mające angielską nazwętower running, także stairclimbing, cieszą się powodzeniem w wielu krajach. Spopularyzowane zostały m.in. dzięki wyścigowi na szczyt nowojorskiego Empire State Building (86 pięter). Istnieją różne dystanse i odmiany biegu po schodach. W Polsce pierwsze zawody rozgrywane były we Wrocławiu, w nieistniejącym już gmachu Poltegoru (85 m, 460 schodów). W Warszawie zawody, organizowane pod nazwą Bieg na Szczyt, odbywają się od 2011 r. w 37-piętrowym biurowcu Rondo 1. W styczniu 2008 r. rozegrano oficjalne Mistrzostwa Polski w Biegu po Schodach w budynku katowickiego hotelu Altus (30 pięter, 702 schody).

Ograniczenia wynikające z pandemii wstrzymały niektóre zawody, ale teraz powrócił już Sky Tower Run. To bieg na 49. piętro wrocławskiego wieżowca. 3 września 2022 r. na jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower – zawodnicy biegli do mety pokonując aż 1,142 stopni. W tegorocznej edycji biegu udział brało blisko 1,000 zawodników, w tym około 250 kobiet. Każdy z uczestników, który dotarł na 49. piętro, otrzymał pamiątkowy medal. Dla najszybszych przygotowano nagrody.

W stolicy organizowany jest też bieg „Razem w górę” – uczestnikami są krwiodawcy. Biegną oni na 35. piętro Warsaw Trade Tower. To ogólnopolska inicjatywa, która zachęca do honorowego oddawania krwi. W tym roku wyczyn odbył się 6 sierpnia, bez specjalnych nagród, dla dobra innych.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -