niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleBiblioteczka pedagoga, dydaktyka, rodzica...

Biblioteczka pedagoga, dydaktyka, rodzica…

Każdy nauczyciel ma w swojej biblioteczce na pewno wiele ciekawych i atrakcyjnych zawodowych pozycji książkowych, ale czasem warto je odświeżyć bądź uaktualnić. Na rynku wydawnictwa prześcigają się z nowościami i czasami jest bardzo trudno wybrać coś wartościowego. Zrobiłam małe rozpoznanie w terenie i chciałam polecić kilka książek, na które warto zwrócić uwagę.

Fot. Archiwum WEM

I tak na przykład dla nauczycieli pracujących z najmłodszymi takim „must have” będzie „Pedagogika przedszkolna” Anny Klim-Klimaszewskiej. Jest to podręcznik zawierający kompleksowe opracowanie najważniejszych zagadnień stanowiących podstawę pracy z dziećmi. Autorka pokrótce opisuje w nim historię, podstawy funkcjonowania, organizację środowiska przedszkola, biopsychiczne elementy wychowania przedszkolnego, działalność pedagogiczną oraz treści programowe. Porusza również tematykę dojrzałości szkolnej, samych nauczycieli wychowania przedszkolnego – proces ich kształcenia, cele, zadania, opowiada o innowacjach pedagogicznych. W książce są zamieszczone również przykładowe scenariusze zajęć według najbardziej popularnych metod, np. Metody Dobrego Startu, metod Labana, Orffa, Sherborne, Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona.

Kolejną ciekawą pozycją jest „Wczesna interwencja terapeutyczna” Jagody Cieszyńskiej i Marty Korendo. Książka opisuje w sposób niesamowicie przystępny i łatwy wszystkie sfery rozwojowe – motorykę dużą, motorykę małą, słuch, wzrok, mowę, rozwój zabawy i rozwój społeczny. Po omówieniu każdej sfery znajdziemy mnóstwo ćwiczeń stymulujących rozwój dziecka. Stanowi doskonałe źródło inspiracji przy organizacji zajęć i zabaw.

Będąc na konferencji metodycznej w Warszawie, poznałam panią Agnieszkę Brzostowską – wyborną znawczynię literatury dziecięcej, która prowadziła warsztaty z tej dziedziny. Kiedy rozmawiałyśmy po szkoleniu, poleciła mi kilka ciekawych tytułów, na  które warto zwrócić uwagę. I tak na przykład książka pt. „777 pomysłów na zabawy z książką” Małgorzaty Swędrowskiej to lektura obowiązkowa, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością i śpiewem na ustach. Warto skorzystać z bogactwa wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Książka skierowana jest nie tylko do bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów, także do rodziców, którym zależy na tym, by ich dzieci zakochały się w książkach i je czytały.

Edukatorka pokazuje, jak rozwijać kompetencje potrzebne do nauki czytania, jak rozwijać czytelnictwo, koncentrować uwagę dziecka na czytanym tekście i rozbudzać jego ciekawość książką i fabułą. Mówi jak wprowadzić książki do codziennego życia oraz jak budować nastrój, tworzyć rytuały w bibliotece, szkole, domu czy też wzbogacać domową biblioteczkę. Autorka udziela wielu cennych rad, wskazówek, podpowiedzi. Podaje również propozycje zabaw z książką, także ruchowych, które rozniecą ciekawość na temat danej książeczki. Przy tym nie unika tematu lektur szkolnych, opowiadań i wierszy. Ten nietypowy poradnik napisany jest przystępnym stylem, zrozumiałym językiem dającym motywację, porusza wyobraźnię oraz inspiruje kreatywność.

O recenzję ostatniej pozycji zwróciłam się bezpośrednio do pani Agnieszki Brzostowskiej, która napisała wspaniały opis do polecanej przez siebie książki pt. „Dziecko w dialogu z testem literackim” Danuty Świerczyńskiej-Jelonek i Grażyny Walczewskiej-Klimczak. Jak pisze pani Brzostowska: „Jest to fenomenalny praktyczny poradnik, jak wprowadzić teksty literackie w życie uczniów. Nie tylko jak zainteresować fabułą i formą książki, ale również podjąć refleksję o lekturach w odniesieniu do własnego życia. Każda strona wypełniona pomysłami na pracę z książką, możliwościami omówienia oraz wartościami płynącymi z wspólnego (dorosły-dziecko) poznawania tekstów i rozmowy o nich. Każdy omawiany w poradniku temat jest podparty przykładowymi tytułami literackimi do wykorzystania oraz pełnymi, sprawdzonymi scenariuszami – znajdziemy nie tylko opis przeprowadzenia spotkań, ale także przykłady z realizacji. Obie autorki poradnika są prekursorami różnych metod pracy z tekstami literackimi, wykorzystującej aktywne nauczanie i pedagogikę zabawy, a na ich pracy akademickiej wychowały się pokolenia nauczycieli w Polsce. „Dziecko w dialogu z tekstem literackim” to dla mnie niezbędnik w każdej bibliotece pedagoga, bibliotekarza i rodzica.”

Agnieszka Brzostowska, z wykształcenia oraz zamiłowania animatorka społeczno-kulturalna, dotychczas zajmowała się głównie animacją międzykulturową oraz animacją czytelnictwa. Prowadzi warsztaty wokół tekstów literackich dla każdego. Czasem coś napisze o metodach swojej pracy, jak np. „Dzieci są po to, żeby się bawić” (Czasopismo Guliwer 4/2022), „Współtworzenie działań animacji czytelnictwa z młodzieżą” (Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum, 2(29)), „Praktyki czytelnicze uczniów a praca z tekstem na lekcjach”(Nowości Badawcze NCK 1/2022).

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:
https://zdrowepodejscie.pl/777-pomyslow-na-zabawy-z-ksiazka-malgorzata-swedrowska,p680727
https://ksiegarnia.pwn.pl/Pedagogika-przedszkolna,295993636,p.html

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -