wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaDziałyHistoria45 lat temu Karol Wojtyła został biskupem Rzymu. Przyjął imiona Jan Paweł...

45 lat temu Karol Wojtyła został biskupem Rzymu. Przyjął imiona Jan Paweł II

Był poniedziałek 16 października 1978 roku. O godzinie 18:18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym. To tradycyjny sygnał, że konklawe wybrało nowego papieża. Po niespełna półgodzinie ogłoszono, że biskupem Rzymu został Karol Wojtyła.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasów Hadriana VI. Fot. Vittoriano Rastelli/Corbis/Getty Images

Wybór był kompletnym zaskoczeniem dla komentatorów, światowej opinii i dwustu tysięcy ludzi zgromadzonych na Placu św. Piotra, bo Jan Paweł II był pierwszym Polakiem na papieskim tronie, jak też pierwszym po 455 latach (od czasu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem.

Był też pierwszym od 1903 roku papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem Kurii Rzymskiej. W chwili wyboru miał 58 lat, toteż został najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 (54 lata).

Potrzeba 75 głosów

Samo konklawe rozpoczęło się 14 października i uczestniczyło w nim 111 kardynałów. Jako głównych kandydatów na nową głowę Stolicy Apostolskiej wymieniano kardynała Giuseppe Siriego, konserwatywnego arcybiskupa Genui, oraz liberalnego Giovanniego Benellego, arcybiskupa Florencji.

Do wyboru papieża potrzeba było większości dwóch trzecich głosów plus jeden głos (75 głosów). Pierwsze cztery głosowania 15 października były starciem Siriego i Benelliego i nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Jest 99 głosów

Dzień później, w porannych głosowaniach, spadły akcje Siriego i Benelliego. Wobec impasu zaczęto rozglądać się za kandydatami spoza Włoch. Pojawiły się nazwiska kardynałów Willebrandsa z Holandii i Pironio z Argentyny. Kardynał Franz König, wpływowy arcybiskup Wiednia, zasugerował jednak kandydata kompromisowego i wskazał kardynała Karola Wojtyłę.

Podczas ostatniego, ósmego głosowania, o godzinie 16:30, polski kardynał miał uzyskać 99 głosów, co przesądzało sprawę. Wojtyła przybrał imię Jan Paweł II, by uczcić swego poprzednika, Jana Pawła I, który zmarł zaledwie 33 dni po wyborze konklawe.

Habemus Papam

Oficjalne ogłoszenie rezultatów konklawe nastąpiło o 18:44. Kardynał Pericle Felici wygłosił zwyczajową formułę: Annuntio vobis gaudium magnum (Zwiastuję Wam radość wielką) – Habemus Papam – (Mamy Papieża) – Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, (Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Pana), a następnie przedstawił papieża: Dominum Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyła qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli /Secundi/ (Pan Karol, Świętego Rzymskiego Kościoła kardynał Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł /Drugi/).

Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym… naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie – powiedział Jan Paweł II do tłumów zgromadzonych na Placu św. Piotra.

Przeciw komunizmowi

Papież Polak kierował Stolicą Piotrową niemal 27 lat. W okresie pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając ponad 130 krajów. Dziewięć razy pielgrzymował do Polski. Siedem razy odwiedzał Stany Zjednoczone, gdzie wielokrotnie spotykał się z tamtejszą Polonią.

Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. Od początku pontyfikatu prowadził energiczne działania przeciw komunizmowi i uciskowi politycznemu.

Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Historyczna kanonizacja

Po długiej chorobie Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W pogrzebie uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa.

Proces kanonizacyjny rozpoczął się miesiąc po śmierci, z odstąpieniem od tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Polski papież został beatyfikowany 1 maja 2011 w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, po tym, jak Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przypisała jego wstawiennictwu cud uzdrowienia. Drugi cud został zatwierdzony 2 lipca 2013 r. i potwierdzony przez papieża Franciszka trzy dni później.

27 kwietnia 2014 r. (ponownie Niedziela Miłosierdzia), równocześnie z papieżem Janem XXIII, Jan Paweł II został kanonizowany. Po raz pierwszy świętymi ogłoszono dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Tomasz Ryzner


Najważniejsze daty:

  • 18 maja 1920 – narodziny w Wadowicach
  • 13 kwietnia 1929 – śmierć matki Emilii
  • koniec wakacji 1938 – przeprowadzka z ojcem do Krakowa
  • 1938-1939 – studia polonistyczne na UJ
  • 18 lutego 1941 – śmierć ojca Karola
  • 1942-1946 – studia teologiczne w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie
  • 1 listopada 1946 – przyjmuje sakrament kapłaństwa z rąk ks. arcybiskupa Adama Sapiehy
  • 4 lipca 1958 – mianowanie przez Piusa XII na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej
  • 13 stycznia 1964 – nominacja przez Pawła VI na arcybiskupa krakowskiego
  • 28 czerwca 1967 – wybrany przez Pawła VI na członka Kolegium Kardynalskiego
  • 16 października 1978 – wybór na papieża
  • styczeń 1979 – pierwsza podróż apostolska (do Meksyku)
  • 2-10 czerwca 1979 – pierwsza pielgrzymka do Polski
  • 1-7.10.1979 – pierwsza pielgrzymka w USA, wizyta w Białym Domu
  • 13 maja 1981 – zostaje postrzelony przez Mehmeta Alego Ağcę, tureckiego zamachowca
  • 5-17 czerwca 1999 – siódma, ostatnia pielgrzymka do Polski
  • 2 kwietnia 2005 – umiera w Watykanie
  • 1 maja 2011 – beatyfikacja
  • 27 kwietnia 2014 – kanonizacja
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -