czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaGorący Temat2 lata pomocy humanitarnej Ukrainie. Miliony ludzi wciąż w potrzebie

2 lata pomocy humanitarnej Ukrainie. Miliony ludzi wciąż w potrzebie

Po dwóch latach wojny w Ukrainie nie zmniejszają się wyzwania stojące przed organizacjami humanitarnymi. Ich wsparcia potrzebuje wciąż niemal 15 000 000 ludzi. Co piąta z tych osób mieszka wzdłuż linii frontu1. Pomaga tam między innymi Polska Misja Medyczna.

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwa już dwa lata. Fot. Getty Images

Otwarty konflikt zbrojny w Ukrainie trwa już 2 lata i z oficjalnych danych wynika, że skala zniszczeń i ludzkiej krzywdy się nie zmniejsza. W 2023 roku domy, szkoły i szpitale nadal były bombardowane codziennie. Nie zmieniło się to na początku 2024 roku. Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka podaje, że tylko w styczniu zginęło lub zostało rannych co najmniej 641 cywilów. Jest to wzrost o 37% w porównaniu z liczbą ofiar cywilnych odnotowanych w listopadzie 2023 roku2. Pomocy potrzebującym nie ułatwiają uderzenia w infrastrukturę cywilną – od 24 lutego 2022 roku WHO potwierdziło ponad 1500 ataków na opiekę zdrowotną3.

Część szpitali, do których wysyłamy pomoc, została przez te dwa lata trafiona rakietami – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej. – To utrudnia pracę lekarzy, wpływa na zdrowie pacjentów, czasami opóźnia dostawy sprzętu medycznego, ale nigdy nie zatrzymuje naszej pomocy. Przekazaliśmy Ukrainie 5 w pełni wyposażonych ambulansów, wsparliśmy medyków i pacjentów także 120 transportami medycznymi. Dostarczyliśmy również sprzęt do ponad 80 szpitali.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, którym niełatwo jest opuścić tereny zagrożone ostrzałami czy bliskie linii frontu. Niemal 25% mieszkańców Ukrainy to ludzie powyżej 60. roku życia. Problemy z przemieszczaniem się mają też inne grupy wrażliwe – jak osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży. To właśnie do tych najsłabszych powinna być najpierw kierowana pomoc humanitarna i medyczna. Dlatego Polska Misja Medyczna od pierwszych dni wojny wspiera oddziały neonatologiczne, szkoląc personel medyczny i dostarczając mu sprzęt do ratowania kobiet i noworodków – skorzystały już z niego tysiące najmłodszych. Osoby starsze otrzymują z kolei pomoc niedaleko linii frontu.

– Lekarze z naszych klinik mobilnych w obwodzie charkowskim przeprowadzają niezbędne badania lekarskie i przepisują leki tym, którzy zostali w małych miejscowościach bliskich linii frontu – dodaje Marcin Choiński, koordynator projektu klinik mobilnych z PMM. – Odpowiadamy też na zgłaszane nam potrzeby. Osobom żyjącym w ciągłym zagrożeniu brakuje często po prostu rozmowy. Dlatego od tego roku do zespołu w klinikach dołączył psycholog.

O tych potrzebach mówią też dane ONZ. Ogromna liczba osób na Ukrainie boryka się obecnie z problemami zdrowia psychicznego, wynikającymi z traumy spowodowanej wojną. Według WHO zmaga się z tym obecnie niemal 10 milionów ludzi. Ten problem dotyka również osób, które uciekły przed konfliktem poza granice kraju. Wiele z nich znalazło się w Polsce, gdzie Polska Misja Medyczna udziela im wsparcia integracyjnego, edukacyjnego, ale także psychologicznego. W ramach Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom tak różnorodne wsparcie otrzymało jak dotąd ponad 13 000 osób.

Od początku wojny Polska Misja Medyczna pomogła ponad 80 szpitalom oraz setkom tysięcy potrzebujących w Ukrainie. Oprócz sprzętu i opieki lekarskiej zapewniła także m. in. protezy i rehabilitację dla osób z niepełnosprawnościami czy 15 tysięcy szczepionek na tężec i błonicę. Organizacja nie tylko dostarcza niezbędny sprzęt medyczny, ale również stale szkoli ukraińskich lekarzy, przede wszystkim w zakresie opieki nad matkami i noworodkami.

Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej:

  • ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
  • przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
  • załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl
  • przekaż 1,5% wpisując KRS 0000162022.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -