niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolska11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Aby prawidłowo przekazać zgłoszenie, należy przed wszystkim określić miejsce i charakter zdarzenia. Rozłączyć można się dopiero po usłyszeniu od operatora o jego przyjęciu – poinformowało ministerstwo zdrowia.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

W Polsce Europejski Dzień Numeru Alarmowego – 112. dedykowany jest tym, którzy – jako pierwsi – stoją na straży naszego bezpieczeństwa, odbierając zgłoszenia kierowane na numery alarmowe, tj. pracownikom centrów powiadamiania ratunkowego.

Z okazji obchodów ministerstwo zdrowia za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowało w niedzielę, aby prawidłowo przekazywać zgłoszenia. Jak zaznaczono, należy przed wszystkim określić miejsce i charakter zdarzenia.

„Podaj dokładny adres – miasto, gmina, powiat, nazwa ulicy, numer lokalu lub drogi. Określ rodzaj zdarzenia – szczegółowo opisz co się wydarzyło, odpowiadaj na wszystkie pytania operatora i wykonuj jego polecenia” – czytamy na platformie X.

Poinformowano, że powinno się także podać operatorowi swoje dana personalne takie jak: imię, nazwisko, numer telefonu, aby można było oddzwaniać.

„Mów wyraźnie i głośno – nie krzycz, spokojnie i obiektywnie informuj o sytuacji” – zaapelowano na platformie X.

Wyjaśniono, że w przypadku, gdyby sytuacja się zmieniła, należy ponownie zadzwonić na numer 112.

Jak zaznacza MZ, nie wolno rozłączać się, dopóki nie usłyszymy od operatora „Przyjąłem zgłoszenie, przekazuję do odpowiednich służb”.

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w 2023 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w Polsce zarejestrowano prawie 22,4 mln połączeń przychodzących. To o ponad milion więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Operator na zmianie dziennej odbierał średnio 144 połączenia, natomiast na zmianie nocnej było to 89 połączeń – podał resort spraw wewnętrznych i administracji

W 2023 r. funkcjonowało 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które odbierały połączenia kierowane na numery alarmowe 112, 997 oraz 998. Zostały opracowane nowe procedury obsługi zgłoszeń alarmowych, które ujednolicają podejście operatorów do obsługi zgłoszeń. Zmodernizowano także najważniejszą część Systemu Teleinformatycznego CPR, która ma zapewnić stabilną pracę tego systemu i zwiększyć jego wydajność.

Magdalena Gronek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -