poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaTurystykaAtrakcje na wakacje: Pomorze

Atrakcje na wakacje: Pomorze

Wiele osób w sezonie letnim odwiedza Polskę. Pobyt w rodzinnych stronach jest przeważnie okazją do spotkania z bliskimi, ale przy okazji warto poznać lepiej okolicę i to, co ma do zaoferowania. Szukacie aktywnego wypoczynku, chcecie zanurzyć się w historii i kulturze, a może wolicie leniwe dni na plaży? Oto wybrane propozycje na Pomorzu.

Kujawsko-pomorskie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

W niewielkiej miejscowości niedaleko Żnina znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Dokładnie w Wenecji – tej naszej polskiej, od 1972 roku istnieje największy skansen kolei wąskotorowych w Europie – Muzeum Kolei Wąskotorowej (oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej). Kolekcja jaką udało się zgromadzić liczy ponad 70 eksponatów, z najstarszymi pochodzącymi z początków XIX wieku. To prawdziwe tabory, które kiedyś woziły pasażerów Żnińskiej Kolei Powiatowej oraz Bydgosko-Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych. Co konkretnie czeka na odwiedzających? Aż 17 parowozów, w tym 2 ręczne drezyny, 2 lokomotywy spalinowe wyprodukowane w Poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przełomie lat 50. i 60., oraz 2 drezyny motorowe. Najstarszy eksponat pochodzi z 1899 roku, a znaczną część kolekcji stanowią parowozy z czasów I wojny światowej. Są też różnorodne wagony: towarowe, pasażerskie, motorowe oraz ręczne drezyny. Dla każdego miłośnika kolei znajdzie się coś interesującego. W wagonie pocztowym urządzono sklepik, gdzie można kupić pamiątki związane z regionem oraz koleją wąskotorową. Muzeum posiada także bogaty zbiór urządzeń technicznych i standardowej infrastruktury kolejowej, w tym: poczekalnię, budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami i zwrotnicami, żuraw wodny do uzupełniania wody w kotłach lokomotyw, obrotnicę do zmiany kierunku jazdy. Wśród eksponatów znajdują się także mundury kolejarskie, dawne kasowniki oraz różnorodne przedmioty używane podczas pracy kolei wąskotorowej.

Pomorskie: Łeba i ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Na wakacje w tym regionie Polski polecamy Łebę i jej najbliższą okolicę. Ten kurort przyciąga nie tylko nadmorskimi atrakcjami. Z pewnością obowiązkowym punktem podczas pobytu w Łebie jest Słowiński Park Narodowy i jego wizytówka – czyli ruchome wydmy. Miejsce nazywana „polską Saharą” ściąga co roku tłumy turystów. I co roku widok, który na nich czeka zmienia się – bo piasek potrafi przemieszczać się o kilka, a nawet kilkanaście metrów. Największa z wydm to Wydma Łącka o wysokości około 40 metrów, ze szczytu której roztacza się niesamowity widok na pustynny krajobraz. Sam Słowiński Park Narodowy także ma wiele do zaoferowania. Na jego terenie znajdują się cenne przyrodniczo jeziora przybrzeżne: Łebsko, trzecie pod względem wielkość w Polsce oraz Gardno. Wśród gęstej roślinności ukryty jest także zatopiony las oraz liczne torfowiska. W samym sercu parku, pomiędzy Łebą a Rowami – 1000 metrów od morza stoi latarnia morska Czołpino. Powstała w drugiej połowie XIX wieku i wznosi się na wysokości 25 metrów. Przy okazji wizyty można zobaczyć pobliską Wydmę Czołpińską, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Będąc w Łebie warto także zobaczyć latarnię morską Stilo. To jedna z dwóch całkowicie metalowych latarni na polskim wybrzeżu. Obiekt stoi na porośniętej lasem sosnowej wydmie. Latarnia nadal funkcjonuje, a jednocześnie jest także dostępna dla turystów. Oczywiście Łeba ma także przepiękne plaże, na których do woli można korzystać z uroków lata, jak i uprawiać sporty wodne. Najmłodsi z pewnością będą chcieli także odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki Łeba Park, gdzie czekają na nich m.in. dinozaury, park trampolin czy zamek strachu.

Nadmorski krajobraz polskiego wybrzeża Bałtyku. Fot. POT

Zachodniopomorskie: Uzdrowisko Świnoujście

Jest tutaj jedno, jedyne miasto w Polsce które położone jest aż na 44 wyspach i wysepkach. To Świnoujście, którego mieszkańcy w większości żyją w lewobrzeżnej części miasta na wyspie Uznam. Do zeszłego roku, aby dostać się do większości atrakcji Świnoujścia trzeba było przeprawiać się przez rzekę Świnę promem. Była to pewna atrakcja, jednak w sezonie turyści musieli sporo czekać w długiej kolejce, aby dostać się do miasta. Teraz resztę Polski ze Świnoujściem łączy, oddany w zeszłym roku tunel pod rzeką Świną. Co zdecydowanie zwiększyło liczbę osób chcącym odwiedzić kurort. Samo miasto od dawna uznawane jest za perłę polskiego wybrzeża, która łączy walory uzdrowiskowe, turystyczne i kulturalne. To jedno z najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Takie miano zyskało dzięki swoim naturalnym surowcom leczniczym, takim jak solanka, borowina oraz bogate w jod powietrze. Jednak tym, co najbardziej przyciąga do Świnoujście latem są za pewnością ciągnące się kilometrami plaże, które łagodnie schodzą do morza, tworząc płytkie kąpieliska.

Świnoujście ma długie, piaszczyste nadbrzeże – idealne na wieczorne spacery – i ciekawą latarnię morską. Fot. POT

Po przyjemnościach plażowania warto wybrać się na Promenadę Nadmorską. To jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w Świnoujściu. Ciągnąca się wzdłuż plaży ulica Żeromskiego oferuje wiele atrakcji, w tym zabytkowe pensjonaty, sanatoria, kawiarnie, restauracje oraz stoiska z pamiątkami. Natomiast Promenada nad Świną to doskonałe miejsce, aby podziwiać świnoujski port oraz wpływające do niego statki pasażerskie i handlowe. Znakiem rozpoznawczym miasta są Stawa Młyny, charakterystyczny znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Usytuowana na końcu falochronu zachodniego, stawa jest nie tylko ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy, ale także popularnym miejscem spacerów i fotografii turystycznych. Kolejnym z charakterystycznych punktów Świnoujścia jest latarnia morska, najwyższa na polskim wybrzeżu. Jej wysokość to niemal 65 metrów, a zbudowana została w połowie XIX wieku z żółtej cegły. Warto wspiąć się na jej szczyt, aby podziwiać wspaniały widok na miasto, morze i okoliczne wyspy. Koniecznie trzeba także zobaczyć fortyfikacje: Fort Zachodni, Fort Anioła i Fort Gerharda. W tych dobrze zachowane obiektach z XVIII wieku można poznać historię pruskiej architektury obronnej oraz poznać liczne eksponaty związane z wojskowością.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -