sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyWirtualny finał na antenie Polskiego Radia w Pomonie

Wirtualny finał na antenie Polskiego Radia w Pomonie

Aukcja trwa. W studiu od lewej: Alicja Barahona, Justyna Stypułkowska z płytą, Beata Bojar, Justyna Ewa Kubińska i Ewa Szwed. Fot. Janusz M. Szlechta

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stanie Nowy Jork i New Jersey, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, odbył się wirtualnie w dniach 30 i 31 stycznia 2021 roku. Transmisja była prowadzona na żywo na antenie Polskiego Radia WRKL 910 AM w Pomonie, NY oraz na kanale YouTube i na Facebooku.

Sztabem WOŚP w tych stanach już od 17 lat dowodzi Marcin „Bubel” Filipowski. Wspierało go w tym roku, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, wielu wolontariuszy, dzięki czemu – mimo wielu trudności wynikających z obowiązujących ograniczeń – 29. Finał, zorganizowany w siedzibie Polskiego Radia w Pomonie, wypadł naprawdę świetnie. Zanim rozpoczął się finał, całą siedzibę radia zdezynfekował Sławek Gancarz oraz firma Made in NJ.

W sobotę, o godzinie 2 po południu, w studiu radiowym ruszyła licytacja atrakcyjnych gadżetów podarowanych przez sympatyków WOŚP. Były do kupienia orkiestrowe kubki, termosy, koszulki i bluzki podpisane przez Jurka Owsiaka. Jedną z takich bluzek z kapturem za 650 dolarów kupiła Ewa Szwed. Można też było kupić płyty winylowe: „Nocny kochanek” – Przystanek Woodstock Live 2017, „Łydka grubasa” – Live Poland Rock Festiwal 2019 i „KULT”. Szybko znalazła nabywcę płyta CD Renaty Przemyk (za 45 dolarów). Płyta „KULT” została kupiona za rekordową kwotę 1,200 dolarów.

Przez połączenie internetowe wystąpiła grupa The Relevant z Chicago, z basistą Mateuszem Malcem. Na niewielkiej scenie, przygotowanej w siedzibie radia w Pomonie, wystąpiła grupa Fragile Fears, a potem reprezentanci polonijnego rocka, czyli zespół Dzieci PRL-u z wokalistą Dawidem Czajką. To właśnie Dawid Czajka wraz z Krzysztofem Bućko (basistą w zespole Wehikuł Czasu) i Daro Kierło przez dwa dni dbali o wirtualny przekaz tego, co działo się podczas 29. Finału, na kanale YouTube, Facebooku i antenie Polskiego Radia 910 AM.

W niedzielę Orkiestra ruszyła o godzinie 1 po południu. W studiu radiowym pracowali wolontariusze: Marcin „Bubell” Filipowski, Justyna Ewa Kubińska, Justyna Stypułkowska, Beata Bojar, Zbigniew Dera i Joanna Sokołowska. Później dołączyły do nich Ewa Szwed i Iwetta Szubert.

Do kupienia były m.in. dwie maseczki antycovidowe, wyjątkowa bransoletka „Freedom” podarowana przez Kasię Roman, zegarek Rolex i książka „Żołnierz gorszego sortu” przekazana przez autora, pułkownika Adama Mazgułę, z dedykacją oraz dodatkami, czyli magnesem i papierowym serduszkiem. Można też było kupić książki Stanisława Grzesiuka – pisarza, pieśniarza, barda Czerniakowa.

Na fanów Andre Rieu, holenderskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta, założyciel Orkiestry Johanna Straussa, czekała butelka specjalnej wody „Andre Rieu” oraz breloczek-latarka. Butelkę tę przywiozła z Holandii Beata Bojar, która uczestniczyła w jubileuszowym koncercie króla walca. Ale chyba największą atrakcją była srebrna, 10-złotowa moneta w kształcie serca, wydana przez Fundację WOŚP.

Do grupy wolontariuszy w radiowym studiu dołączyli specjalni goście. Najpierw dotarła Alicja Barahona – jedna z najlepszych na świecie zawodniczek specjalizujących się w biegach długodystansowych. Uczestniczyła w zawodach na pustyniach, w warunkach wysokogórskich w Himalajach oraz w zimowych warunkach na Alasce. Rokrocznie bierze udział w około 10 biegach, których długość czasem wynosi 50, a niekiedy aż 550 kilometrów. Pani Alicja do końca pomagała podczas aukcji.

Nieco później pojawił się Grzegorz Kogut – podróżnik, zakochany w Harleyu Davidsonie. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych, zwiedza świat na motocyklu. Podarował pięć egzemplarzy książki „Kogut Tasmański” swojego autorstwa. Wspólnie z autorem możemy więc przemierzać Tasmanię, Australię, Kirgistan, Dziki Zachód oraz Irlandię. Przekazał też na aukcję 5 egzemplarzy magazynu „Polish Rider”, adresowanego do miłośników motorów, którego jest wydawcą.

Nie byłoby Orkiestry bez muzyki. Jako pierwszy na radiowej scenie pojawił się zespół Prime Prophecy z wokalistą Marcinem Wilczkiem. Jest to formacja tak zwanego metalu gotyckiego. Był to mocny, niesamowity koncert, który był słyszany nawet w Polsce. Jako druga na scenie pojawiła się Karina Kari. Zaśpiewała kilka utworów ze swojej płyty, m.in.: „Cicha wojna”, „Ashes” i „The Empty”. Urzekła widzów i słuchaczy swoją urodą i mistrzowskim wykonaniem. Kolejnym zjawiskiem był zespół Simple Sound w składzie: Łukasz Zdrojewski, który śpiewał, grał na gitarze, harmonijce ustnej i tamburynie oraz wokalistka Dorota Flisikowska. Zaprezentowali 12 piosenek, m.in.: „Szukam szczęścia”, „Hej, mój kochany”, „My old friend” i „Żal”. Były to utwory pełne dobrej poezji, wzruszające, ciepłe. Kiedy licytacja dobiegała końca, wystąpił zespół Wehikuł Czasu, z którym zaśpiewali Marcin Wilczek i Zbyszek Dera. Grupa zaprezentowała kilka utworów legendarnego zespołu Dżem.           

Żaden z wolontariuszy i uczestników 29. Finału nie był głodny. W sali, naprzeciwko studia, na stołach rozstawione były pyszne ciasta, gorące pierogi i krokiety, kawa i herbata. Można też było wybierać w różnych napojach. Był też ogromny, wspaniały tort dostarczony przez sklep Piast. Jedzenie i napoje przekazali sponsorzy: Bratek Deli i sklep Piast w Garfield, NJ, Lowell, Eagle, Beata Samojeden i Iwona!

To trudny czas ze względu na pandemię koronawirusa, ale… zagraliśmy! Jak wszystkie sztaby WOŚP na całym świecie graliśmy wirtualnie. Mimo to atmosfera była cudowna. Zagraliśmy, aby pomóc dzieciom, aby możliwe było zakupienie sprzętu do szpitali dziecięcych w Polsce. Ludzie w większości byli bardzo hojni i chętnie wrzucali pieniądze do puszek. Wsparli też naszą aukcję. To wspaniałe, że po raz kolejny mogliśmy działać w tak szczytnym celu – powiedział Marcin „Bubel” Filipowski. – Wszystkim, którzy byli z nami, serdecznie dziękuję w imieniu całego zespołu WOŚP NJ/NY. Dziękuję za okazane serce i wsparcie nas w tym niezwykłym czasie! Daliśmy radę i razem udowodniliśmy, że wszystko jest możliwe. I pamiętajcie: gramy bo kochamy! Gramy i pływamy w oceanie czerwonych serduszek do końca świata i jeden dzień dłużej! – dodał. Podziękował też na antenie radia i na wizji firmie US Money Express za bezpłatne przekazywanie wpłacanych pieniędzy tradycyjną metodą na konto WOŚP.

W związku z tym, że członkowie sztabu muszą pozbierać puszki, które trafiły do wielu sklepów w stanach Nowy Jork i New Jersey, wielkie liczenie zebranych pieniędzy podczas 29. Finału odbędzie się w piątek, 12 lutego, o godz. 5 pm w Polskim Radiu WRKL 910 AM w Pomonie, NY. Więcej informacji na stronie: http://www.wospnjny.com/

Janusz M. Szlechta

To był świetny występ. Na zdjęciu od lewej: Łukasz Zdrojewski, Karina Kari i Dorota Flisikowska. Fot. Janusz M. Szlechta
Zespół Wehikuł Czasu zagrał kilka utworów kultowej grupy Dżem. Fot. Janusz M. Szlechta
Przy torcie, podarowanym dla sztabu WOŚP przez sklep Piast w Garfield, NJ, stoją (od lewej): Veronika Olszewski, jej mama Dorota Zwolińska, Joanna Sokołowska i Beata Bojar. Fot. Janusz M. Szlechta

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -