sobota, 23 listopada, 2024

Wiosenne porządki

Już z początkiem marca, gdy słońce nieśmiało wygląda zza chmur, a śnieg odszedł w niepamięć, myślimy o porządkach w domu, ale również i w życiu. Wiosenne sprzątanie to nie tylko odświeżenie garderoby, segregowanie rzeczy i czyszczenie każdego pomieszczenia w domu, ale to jest także mentalna rewolucja w sposobie myślenia na temat swoich własnych celów. Dlatego wykorzystując wiosenną energię do porządkowania i zmian zaplanujmy też porządki we własnych umysłach. Tak jak układamy plany porządkowania poszczególnych pomieszczeń – kuchni, łazienki, garderoby, pokoi, piwnicy itd., tak spróbujmy ułożyć sobie plan porządkowania poszczególnych sfer naszego życia.

Wiosna to dobry czas nie tylko na porządki w domu czy szafie, ale też na uporządkowanie swojego życia. Fot. AI

Doktor Zorba Paster po wielu latach doświadczeń zawodowych określił i opisał w swojej książce „Kod długowieczności” pięć takich sfer i podkreśla ważność równowagi między nimi. Te pięć sfer to: sfera fizyczna, psychiczna, stosunków międzyludzkich, duchowa i materialna. Ważne jest, aby o każdą z tych płaszczyzn zadbać z taką samą troską, jak w przypadku gdy porządkujemy dom, sprzątając dokładnie każde pomieszczenie.

Na początek dr Zorba Paster poleca zająć się sferą fizyczną, czyli zdrowiem, kondycją, odżywianiem się i eliminowaniem nawyków szkodliwych dla zdrowia.

Kolejna sfera to sfera psychiczna, czyli zdrowie psychiczne, emocjonalne, optymizm, postawy wobec życia i zdrowie poznawcze. Warto tutaj zweryfikować swoje postawy wobec świata i innych.

Stosunki międzyludzkie to sfera trzecia. Są to przyjaźnie, bliskie związki, kontakty z ludźmi w pracy, kontakty biznesowe i więzi rodzinne. Im jest ich więcej i są bardziej intensywne, tym lepiej dla nas pod warunkiem, że są to zdrowe relacje, a nie toksyczne.

Sfera czwarta to sfera duchowości – zawiera się w niej wszystko, co robimy, by pojąć znaczenie i cel naszego życia: medytacja, modlitwa, słuchanie inspirujących tekstów, odpoczywanie w milczeniu.

Sfera ostatnia – piąta – to sfera materialna. Odnosi się ona głównie do pracy, z której czerpiemy profity. Warto przemyśleć, czy praca, którą wykonujemy, sprawia nam przyjemność, czy pozwala wykorzystać nasze kompetencje i czy dzięki niej możemy cieszyć się uznaniem.

Mentalne porządki warto robić nie tylko raz do roku, wraz z wiosennymi porządkami, ale codziennie. Do tego na pewno przyda się nam dobry plan.

Po pierwsze: takie mentalne porządki warto zacząć najlepiej od razu. Nie czekać na kolejne jutro. Jeśli coś jest ważne, nie odkładajmy tego na lepszy moment, inny czas, tylko przystępujmy do działania.

Po drugie: pracujmy nad jedną rzeczą w danym momencie. Nie rzucajmy się na głęboką wodę i nie zmieniajmy wszystkiego za jednym zamachem. Wybierzmy jedną rzecz i skupmy się na niej, pamiętając, że zmiany nawyków są niebywale trudne.

Po trzecie: podkreślajmy wszystkie dobre rzeczy, które wynikają i mogą wyniknąć ze zmiany. Zapiszmy je sobie i przypominajmy o nich w chwilach słabości i zwątpienia. Pamiętajmy, aby włączyć w to rodzinę, dzieci, przyjaciół. Im większe wsparcie, tym lepiej dla nas.

Po czwarte: warto policzyć, ile zarobimy na pozytywnych zmianach naszego stylu życia. Zaktywizujmy „mózg matematyczny” – na przykład, jeśli rzucamy palenie, słodycze czy alkohol, za rok nie tylko będziemy zdrowsi, ale też sporo zaoszczędzimy. Obliczajmy koszty globalnie, rocznie i szukajmy zysków.

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na wiosenne porządki, bo każdy z nas mieszka w innym domu, ma wokół siebie inne przedmioty i w końcu nie wszyscy w tym samym czasie zabierają się za sprzątanie. Dlatego też nie ma jednego uniwersalnego przepisu na porządki w naszej osobowości, bo każdy z nas jest inny. Niemniej warto pamiętać, że uporządkowanie jednej tylko sfery nic nie zmieni, zaś uporządkowanie czterech bez jednej to tak jak wysprzątany cały dom z pominiętym jednym pomieszczeniem. Ważne też jest, aby wytrwać w zmianie i nie wrócić do starego bałaganu. Tak jak w domu co jakiś czas musimy regularnie wykonywać czynności utrzymujące porządek typu: wycieranie kurzu, odkurzanie, mycie podłóg, tak samo musimy postępować w naszych myślach i działaniu, bo nic nie dzieje się poza naszym umysłem.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/173636,1,porzadki-w-glowie-zmiany-w-zyciu-od-czego-zaczac.read
Wiosenne porządki w głowie i w sercu – Bożena Janowska MBA – edukacja i biznes (bjanowska.pl)
Jak zaplanować wiosenne porządki? – pieknowdomu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -