Jeśli jesteś kobietą lub masz żonę, córkę, matkę lub siostrę – to musisz to wiedzieć. Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowano w International Journal of Gynecological Cancer, wykazało, że w Stanach Zjednoczonych, zarówno wśród białych kobiet, jak i społeczności afroamerykańskiej, rośnie ilość przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy.
– Widzę, że coraz więcej kobiet przychodzi do mnie z zaawansowanym rakiem szyjki macicy – mówi dr Amanda Ramos, ginekolog onkolog w Hartford HealthCare Cancer Institute w The Hospital of Central Connecticut. – Myślę, że to efekt tego, że podczas pandemii nastąpił spadek liczby wykonywanych wymazów cytologicznych, a pacjentki nie miały dobrego dostępu do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy w tym czasie – dodaje.
Jakie są objawy raka szyjki macicy?
- krwawienie z pochwy między miesiączkami
- krwawienie po menopauzie
- uporczywy ból miednicy i/lub pleców
- ból lub krwawienie po stosunku
- upławy
Jakie rodzaje badań przesiewowych pomagają wykryć raka szyjki macicy?
– Szacuje się, że 98 procent nowotworów szyjki macicy jest spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), więc przyjęcie szczepionki przeciwko HPV jest jednym z najlepszych sposobów ochrony przed rakiem szyjki macicy – mówi dr Ramos. Dodaje, że chodzenie do ginekologa raz w roku na badanie i rutynową cytologię jest także ważne, jeśli chodzi o wykrywanie przypadków raka szyjki macicy.
Jakie inne rodzaje nowotworów mogą wpływać na narządy rozrodcze kobiety?
- rak jajnika: rak, który tworzy się w jajnikach
- rak macicy: znajduje się w wyściółce i warstwie mięśniowej macicy
- rak pochwy: zwykle tworzy się w wyściółce pochwy
W jakim wieku kobiety są najbardziej zagrożone?
– Istnieje szeroki przedział wiekowy, jeśli chodzi o zachorowalność, od 20 do 90 lat, ale średni wiek, w którym występuje diagnoza, to 60 lat – mówi dr Ramos. – Rozmowa z lekarzem na temat badań przesiewowych jest kluczowa. Słuchanie swojego ciała jest również ważne. W przypadku któregokolwiek z tych nowotworów ginekologicznych krwawienie, ból lub zmiana nawyków jelitowych są oznakami, że coś może być nie tak. Podobnie jak w przypadku większości nowotworów, im wcześniej rak szyjki macicy zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania, jeśli chodzi o leczenie – podkreśla.
Dr Amanda Ramos
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.827.4180 lub odwiedź www.hartfordhealthcare.org/cancer.