Nie jesteś sam. Każdego roku miliony ludzi padają ofiarą oszustw i fałszerstw oraz zwykłych kłamców, którzy próbują coś sprzedać, nakłonić do ujawnienia danych osobowych lub oferują pracę, w której „dużo zarobisz, a się nie narobisz”.
Każdego roku ludzie wierzą w te oszukańcze oferty, odpowiadają na pytania i tracą pieniądze – ponad 2.8 miliona osób zgłosiło przypadki oszustwa, a jedna czwarta stwierdziła, że również straciła pieniądze.
Federalna Komisja Handlu (FTC) publikuje corocznie podsumowanie statystyk dotyczących oszustw. W 2021 r. 5.7 mln osób złożyło raporty i opisało utratę ponad 5.8 mld USD z powodu oszustw – skok strat o 2.4 mld USD w ciągu jednego roku. Rodzaje tych oszustw, kradzieży tożsamości i problemów z rynkiem zgłaszanych przez stan oraz o tym, jak oszuści przejmowali płatności – w tym 750 milionów dolarów w kryptowalucie – zostały opisane w nowym raporcie FTC – Consumer Sentinel Network Data Boo, który można znaleźć na stronie www.ftc.gov/exploredata.
Na drugim miejscu po oszustwach związanych z kradzieżą tożsamości są oszustwa typu „szybko się wzbogać”.
Firmy oferujące miejsca pracy, możliwości biznesowe, inwestycje lub inne możliwości zarabiania pieniędzy często mówią o tym, ile pieniędzy można zarobić. Ale wiele osób straciło czas i pieniądze na firmy, które naciągają prawdę, pomijają ważne szczegóły lub po prostu kłamią na temat dochodów, jakie ludzie mogą osiągnąć. Oszustwo to rozrosło się tak bardzo, że FTC rozważa wydanie nowej zasady dotyczącej stosowania fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń o zarobkach.
Oto kilka sposobów, w jakie oszuści próbują złapać ofiary za pomocą oszukańczych schematów zarabiania pieniędzy:
- Oszustwa związane z pracą w domu. Wiele osób poszukujących dochodu to matki pozostające w domu z dziećmi lub osoby, które chcą rzucić swoją codzienną pracę, co sprawia, że to oszustwo jest ukierunkowane na określoną populację. Oszustwo związane z zarabianiem pieniędzy w domu zwykle wymaga uiszczenia opłaty startowej, aby zapisać się do programu. Najprostsze oszustwa obejmują montaż rzemieślniczy, wysyłanie e-maili lub wysyłanie informacji do potencjalnych klientów firmy lub pracę do pisania w domu. Niektóre z tych oszustw mogą działać przez około miesiąc, ale potem albo znikną, albo oszuści będą domagali się kolejnych opłat, aby kontynuować pracę. Niektórzy nawet proszą o angażowanie się w nielegalne zachowanie.
- Internetowe programy „pay to surf”. Ten rodzaj „pracy” wymaga uiszczenia opłaty za dostęp do informacji o rozpoczęciu. Opłata, która waha się od 20 do 100 USD, nigdy nie jest zwracana, ponieważ prawie niemożliwe jest znalezienie obiecanych informacji. Podczas gdy niektóre strony internetowe płacą za wypełnianie ankiet lub odpowiadanie na wiadomości e-mail, wynagrodzenie rzadko przekracza dwa lub trzy centy, co oznacza, że odzyskanie opłaty początkowej zajęłoby lata.
- Oszustwa związane z fałszywymi możliwościami pracy zdalnej. Polegają one na tym, że najpierw trzeba zapłacić za dostęp do informacji o firmach, które oferują możliwość pracy zdalnej, a po wpłaceniu pieniędzy otrzymuje się listę tych firm. Problem w tym, że nawet jeśli te firmy istnieją naprawdę, to mogą wcale nie szukać pracowników lub nie oferować możliwości pracy w domu. Czyli płaci się za listę, którą można łatwo wygooglować. Za darmo. Jeśli ktoś szuka pracy, istnieje wiele stron internetowych, które oferują możliwości jej znalezienia – wymaga to tylko trochę więcej wysiłku. Warto zadawać dodatkowe pytania, gdy coś wydaje się zbyt proste lub zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe.
Kolejny typ oszustw, które stały się bardzo „popularne” w zeszłym roku, polegają na obietnicach zarobienia szybko i łatwo dużych pieniędzy na sprzedaży luksusowych produktów – ale zarówno obietnice, jak i produkty, okazują się fałszywe. Oszuści często wykorzystywali też nielegalne wiadomości automatyczne, tzw. robocalls, aby oszukać w ten sposób zwłaszcza osoby starsze oraz tzw. „blessing loom” (rodzaj piramidy finansowej), na której nikt nigdy nie zarobił żadnych pieniędzy, a oszukani stracili 1,400 dolarów, które zapłacili oszustom.
Innym przykładem jest oszustwo, które oszukało ludzi, aby uwierzyli, że mogą zarobić dużo pieniędzy, pracując, ale najpierw muszą się zarejestrować i zapłacić za drogie programy coachingu dot. nieruchomości i inwestycji.
Jeśli widzisz oferty oferujące szybkie i łatwe zarobienie dużych pieniędzy, jeśli zostałeś wprowadzony w błąd obietnicami dotyczącymi pieniędzy, które możesz zarobić, dołączając do wielopoziomowego programu marketingowego lub innego programu lub przez twierdzenia o tym, co możesz zrobić, pracując dla firmy koncertowej lub innego pracodawcy, zgłoś to zarówno DCP, jak i FTC.
Skargę można złożyć do CT DCP:dcp.complaints@ct.gov lub do FTC: ReportFraud.ftc.gov or 1-877-FTC-HELP.
I pamiętaj – przekaż te informacje swojej rodzinie, bliskim i przyjaciołom!
Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection
Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp