Polskie biura podróży optymistyczne przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym.
Pandemia zmieniła nasze życie pod wieloma względami, a wprowadzone obostrzenia zahamowały lub ograniczyły działalność wielu branż. Jedną z najbardziej poszkodowanych jest niewątpliwie branża turystyczna. Niepewne czasy i ciągle zmieniające się w różnych krajach restrykcje nie sprzyjały snuciu podróżniczych planów. Jednak obecnie pandemia wydaje się zmierzać ku końcowi, w związku z czym z nieco większym optymizmem można spojrzeć w przyszłość, a wielu osobom na horyzoncie majaczą wymarzone wakacje. Optymizmu nie brakowało również 22 kwietnia podczas spotkania, jakie miało miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie.
Spotkanie, zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną, organizację SPATA zrzeszającą polonijne biura podróży w Ameryce oraz Polskie Linie Lotnicze LOT, odbyło się pod auspicjami konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. Na prezentację zaproszeni zostali przedstawiciele branży turystycznej – agenci, właściciele biur podróży, touroperatorzy itp. Głównym tematem była Polska jako nadal atrakcyjna destynacja turystyczna w nowej, zmienionej przez pandemię rzeczywistości.
Przybyłych gości przywitał konsul generalny, który pokrótce wyjaśnił, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Polsce, jakie obowiązują obecnie obostrzenia oraz w jakim kierunku podejmowane są w tym zakresie działania przez polskie władze. Zauważył również, że pandemia to nie tylko wyzwanie, ale także szansa i kraje takie jak Polska mogą stać się chętniej wybieranymi celami podróży. Następnie głos zabrali inni przedstawiciele turystycznej branży.
Interesującą prezentację przeprowadziła dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdalena Żelazowska, która przybliżyła zebranym, jak różnorodną i bogatą ofertą turystyczną dysponuje Polska. Prezentacja prowadzona była pod kątem sposobów dotarcia do różnych grup docelowych oraz tego, co można im zaoferować w zakresie obsługi turystycznej, obiektów turystycznych – nieodbiegających obecnie standardem od światowego poziomu, czy też szerokiej gamy tematycznej, jeśli chodzi o organizację wyjazdu i atrakcje turystyczne. Warto podkreślić, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój turystyki medycznej, plastycznej, łączącej wypoczynek z poznawaniem kulinarnych atrakcji kraju, czy historycznej (np. szlakiem polskich zamków czy dworków szlacheckich).
Aktualną sytuację w zakresie połączeń transatlantyckich objaśniała dyrektor sprzedaży LOT w USA Agnieszka Kulikowska. Wskazując na światowy standard narodowego przewoźnika PLL LOT i jego wciąż rozwijającą się siatkę połączeń zapowiedziała, iż wkrótce nastąpi otwarcie połączeń Newark – Rzeszów, JFK – Kraków, Chicago – Kraków, a także rejsów z Miami i Los Angeles. Przypomniała również, że w Europie LOT obsługuje nie tylko Warszawę, ale również dysponuje bezpośrednimi połączeniami do Budapesztu (Węgry).
Głos zabrała także prezydent SPATA Honorata Pierwoła, deklarując gotowość biur podróży do wznowienia działalności w jak najpełniejszym zakresie. Podkreśliła, że mimo pandemii Covid-19 SPATA wciąż działała – w styczniu 2020 r. odbyła się zimowa konwencja w Chicago, IL, a w kwietniu ubiegłego roku spotkanie poświęcone sytuacji branży turystycznej w Klubie Golfowym w Bedminster, NJ.
Branża turystyczna została bardzo mocno dotknięta przez pandemię i poniosła ogromne straty ekonomiczne. Wiele biur podróży zamknęło swoje podwoje na zawsze. Ci, którym udało się przetrwać, mają nadzieję na znaczące ożywienie w ruchu turystycznym po długim okresie ograniczeń i zamknięcia. Czy tak będzie? Nie wiadomo… Pewne jest jednak to, że przebywanie na świeżym powietrzu, wypoczynek, aktywność fizyczna są niezbędne dla zachowania zdrowia – nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Wiele osób z niecierpliwością czeka, kiedy będzie można wreszcie udać się na wymarzone wakacje czy odwiedzić rodzinę za granicą. Na ten boom podróżniczy czeka z nadzieją również branża turystyczna, wierząc, że turystyka odrodzi się jak feniks z popiołów, dając jeszcze więcej możliwości i oferując różnorodne formy turystycznej aktywności.
Nie ulega wątpliwości, że turystyka powinna być traktowana na równi z innymi dziedzinami gospodarki narodowej i mającymi wpływ na PKB. Turystyka ma też niebagatelny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną całego społeczeństwa. Zdają sobie z tego sprawę profesjonaliści, na co dzień działający w tej branży i dlatego z takim zaangażowaniem walczą o turystykę jako element dobra społecznego, prawa każdego obywatela do szczęścia i realizacji swoich marzeń i osiągania swoich celów życiowych.
Z nadzieją wszyscy wypatrują chwili, gdy świat znów stanie otworem – oby już niedługo. A gdy tak się stanie, korzystajmy z tego – podróżujmy, zwiedzajmy nowe kraje, odwiedzajmy rodzinę i przyjaciół, odnawiajmy dawne kontakty i budujmy lepszą przyszłość, ciesząc się odzyskanymi możliwościami.
Honorata Pierwoła