Dożynki to doskonałe połączenie celebracji polskich tradycji i kultury z zabawą oraz okazja do spotkania w gronie znajomych – również tych, którzy nie wywodzą się z polonijnego środowiska, bo nie ma chyba lepszego wydarzenia, które jak w pigułce pokazywałoby to, co w Polsce i Polakach najlepsze. Obchody święta plonów mają długą tradycję, która kultywowana jest przez Polonię w Ameryce, również w stanie Connecticut, gdzie w sierpniu i wrześniu odbędzie się kilka festiwali dożynkowych. Gdzie i kiedy?
New Britain
W tym roku, po trzyletniej przerwie, wracają dożynki w New Britain! W sobotę, 19 sierpnia, na Polance Sokołów odbędzie się jubileuszowa, 40. edycja tej imprezy. Ostatnia miała miejsce jeszcze w 2019 roku, kolejne dwie nie odbyły się ze względu na pandemię, a w zeszłym roku niestety nie udało się zgromadzić wystarczająco licznego grona osób, które podjęłyby się ich organizacji. W tym roku organizatorzy również zmagają się z trudnościami, jednak bardzo starają się sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą organizacja imprezy. – Będą liczne atrakcje, dla dzieci dmuchańce, więc można przyjść z rodziną, maluchy na pewno nie będą się nudzić. W programie artystycznym przewidujemy występy m.in. zespołu Orlęta z Bridgeport oraz Chóru Polonia Paderewski. Oczywiście będzie też smaczne jedzenie, piwo z beczki, muzyka na żywo – wymienia Roman Nowak, prezes Polish American Council of New Britain, organizacji, która jest oficjalnym organizatorem dożynek. – Będzie się działo! – zapewnia, ubolewając jednak, że w podtrzymanie tak pięknej tradycji, jaką są dożynki, nie chce się zaangażować młoda generacja. – Nasze pokolenie, czy jeszcze to poprzednie, naprawdę się starały i dzięki temu dożynki w New Britain odbywały się co roku, przez cztery dekady. Ale to od młodych zależy, czy ten zwyczaj przetrwa. Szkoda by było, gdyby zamiast imprezy, na którą można przyjść, dobrze spędzić czas, pokazać dzieciom czy znajomym polską kulturę, zostało tylko wspomnienie, że „kiedyś to było” – mówi, zapraszając serdecznie do przyjścia w sobotę na Polankę Sokołów, żeby chociaż w ten sposób – poprzez swoją obecność – pokazać, że to wydarzenie naprawdę jest potrzebne.
Dożynki zainauguruje uroczysta msza św. o godz. 11:00. Ważnym punktem programu będzie wręczenie stypendiów zdolnym polonijnym studentom. Wstęp na imprezę jest wolny, opłata za parking wynosi $5 za cały dzień od samochodu. Wciąż jeszcze można wynająć stoisko – kontakt w tej sprawie: Richard Pokorski – tel. 860-491-4910 lub e-mail: lobbyistct@yahoo.com.
Stamford
W ten sam weekend co dożynki w New Britain odbędzie się także dwudniowy festiwal dożynkowy w parafii Holy Name of Jesus w Stamford.
W sobotę, 19 sierpnia, o godz. 6:00, zaplanowana jest dyskoteka. W niedzielę, 20 sierpnia, dożynkowa zabawa rozpocznie się już o godz. 1:00 pm. W niedzielę odprawiona zostanie także uroczysta msza święta, podczas której nie zabraknie elementów typowych dla święta plonów, m.in. poświęcony zostanie dożynkowy chleb oraz wieńce przygotowane przez parafian. Podczas obu dni na uczestników imprezy czekać będzie wiele atrakcji, m.in. loteria, muzyka na żywo, występy artystyczne oraz oczywiście szeroki wybór polskich potraw i napojów, w tym domowej roboty pierogów. Organizatorzy zapewniają, że zadbali też o rozrywkę dla dzieci i młodzieży, zatem wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, powinni miło spędzić czas na dożynkach w Stamford.
Bristol
Dożynki organizowane przez parafię św. Stanisława Kostki w Bristol również potrwają dwa dni. Odbędą się 9 i 10 września, w sobotę impreza potrwa od 1:00 do 8:00 pm, natomiast w niedzielę od 12 w południe do 5:00 pm.
W niedzielę o 10:30 am zostanie odprawiona uroczysta msza św. dożynkowa z udziałem Chóru Polonia Paderewski, a zaraz po mszy odbędzie się w kościele krótki koncert chóru. Podczas nabożeństwa odbędzie się uroczysta procesja darów oraz poświęcenie m.in. dożynkowego chleba.
W oba dni goście będą mogli skosztować smacznych potraw typowych dla kuchni polskiej, które będzie można też kupić na wynos. Wśród innych atrakcji warto wymienić kiermasz rozmaitości oraz loterię, której finał odbędzie się w niedzielę o godz. 5:00 pm. Do wygrania są m.in. cztery bony o wartości $500, a także telewizor.
Bridgeport
Dożynki odbędą się także w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, gdzie połączone zostaną z odpustem patrona tej polskiej parafii, dlatego ich data została ustalona na niedzielę, 24 września. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godz. 11:30 am mszą świętą z procesją, w której parafianie przyniosą do ołtarza owoce ziemi i pracy ludzkich rąk. – Złożony zostanie też symbolicznie wieniec dożynkowy jako podziękowanie za plony, wybrani zostaną starostowie dożynek – wymienia o. Norbert Siwiński, proboszcz polskiej parafii w Bridgeport, podkreślając, że zachowane zostaną wszelkie elementy typowe dla dożynkowej tradycji. – Za jedną z misji polskich parafii tutaj, w USA, uważam odnowienie oraz kultywowanie dawnych tradycji, które bez tego odejdą w zapomnienie. Czy to przez gromadzenie się w maju przy postawionej przy świątyni kapliczce i śpiewanie maryjnych pieśni, czy właśnie przez organizację dożynek przywracamy stare zwyczaje – tłumaczy, dodając: „dożynki to bardzo piękna tradycja, która nie tylko pokazuje bogactwo polskiej kultury, ale również to, że kościół jest miejscem spotkania zarówno z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem”.
W programie imprezy znajdują się występy artystyczne, m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport, o muzykę zadba DJ Daniel Z., na specjalnym placu zabaw dla dzieci staną dmuchańce, atrakcją będzie też zagroda ze zwierzętami. – W tym roku przypada jubileusz żywej szopki w zakonie franciszkańskim, którą – jak wiadomo – zapoczątkował założyciel zakonu św. Franciszek z Asyżu, więc chcemy w taki sposób ten jubileusz zaakcentować, myślę że parafianom – zwłaszcza tym najmłodszym – bardzo się to spodoba – mówi o. Norbert. Goście będą mogli liczyć także na bogate menu dożynkowe, w którym znajdą się m.in. gołąbki, wątróbka, zapiekanki, placki ziemniaczane, pierogi, golonka, karkówka z grilla, hot dogi, naleśniki czy zupa michałkowa.
Dożynkom w Bridgeport podobnie jak w zeszłym roku towarzyszyć będzie tzw. Farmer’s Market, czyli stoisko z wyrobami oraz owocami pracy parafian, takimi jak owoce czy warzywa z własnych ogródków, jajka, miód, nalewki, chleby itd.
JLS
Jeśli wiesz o jakiejś polskiej imprezie odbywającej się w Twojej miejscowości, napisz do nas! Kontakt: info@whiteeaglenews.com