Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to instytucja o sięgającej pół wieku wstecz tradycji. Od początku istnienia ważną częścią jej działalności jest wspieranie polonijnego środowiska, a częścią tego wsparcia są stypendia, przyznawane co roku zdolnej, polonijnej młodzieży. Doroczny program jest dostępny dla członków PSFCU, a stypendia przyznawane są w oparciu o takie kryteria jak wyniki w nauce oraz zaangażowanie w różne akcje społeczne, działalność w organizacjach, parafiach czy polonijnych szkołach sobotnich.
W tym roku stypendia otrzymało 512 osób, w tym 188 studentów szkół wyższych i 324 maturzystów, z dwunastu stanów: Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Illinois, Florydy, Południowej Karoliny, Tennessee, Minnesoty, Ohio, Massachusetts i Utah. Pięcioro studentów otrzymało najwyższą kwotę stypendium – 5,000 dolarów, a pozostali stypendyści otrzymali stypendia w wysokości 2,000, 1,000 lub 500 dolarów. Łącznie PSFCU przeznaczyła na ten cel w tym roku 550 tysięcy dolarów. W sumie, od pierwszej edycji programu stypendialnego w 2001 r., w ramach stypendiów rozdano już 7 milionów dolarów, które wsparły ponad 6 tysięcy polonijnej młodzieży.
W sobotę, 3 czerwca, uroczyste w siedzibie Muzeum Polskiego w Ameryce odbyło się uroczyste rozdanie stypendiów dla laureatów z regionu Mid-West. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Ambasador RP w USA Marek Magierowski i konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak. Podczas ceremonii w Chicago przyznano również stypendium dla Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii – w tym roku laureatką jest Karolina Baran, która powszechnie znana jest jako wokalistka występująca pod pseudonimem scenicznym KÆYRA.
Natomiast w środę, 7 czerwca, w The Bowery Ballroom w Nowym Jorku odbyła się uroczystość rozdania przyznanych stypendiów laureatom ze wschodniego wybrzeża USA. W uroczystości wziął udział stały przedstawiciel RP przy ONZ ambasador Krzysztof Szczerski. Obecna była też „Wschodząca Gwiazda” – KÆYRA – która uświetniła ceremonię krótkim koncertem.
We obu uroczystościach uczestniczył dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski, który gratulował stypendystom oraz wykorzystał okazję, by pokrótce przedstawić historię Unii i to, jak na przestrzeni lat rozwinęła się jej działalność. Unia po niemal pięciu dekadach działalności jest uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami Polski. Wartość aktywów PSFCU przekracza 2.5 miliarda dolarów. PSFCU posiada obecnie 21 oddziałów w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Illinois. Bogdan Chmielewski wspomniał także w przemówieniu, iż kilkunastu polonijnych studentów otrzymało w tym roku stypendia na wakacyjne praktyki w Polsce w ramach 4. edycji Stażu Prezydenckiego. Uroczyste rozpoczęcie stażu miało miejsce w Kancelarii Prezydenta RP z udziałem Andrzeja Dudy, dyrektora PSFCU Bogdana Chmielewskiego i oczywiście wyróżnionych studentów.
JLS