sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaStwardnienie rozsiane – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Stwardnienie rozsiane – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Według Krajowego Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane (National MS Society) szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych żyje około miliona osób w wieku powyżej 18 lat ze stwardnieniem rozsianym.

Dr Brian Wong jest neuroimmunologiem w Hartford HealthCare’s Ayer Neuroscience Institute i współdyrektorem Multiple Sclerosis Center w Southington. Fot. Hartford HealthCare

Stwardnienie rozsiane jest stanem autoimmunologicznym, w którym układ odpornościowy danej osoby nieprawidłowo atakuje własne ciało. W szczególności dotyczy to ośrodkowego układu nerwowego, który obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i nerwy, które zapewniają nam widzenie, czyli nerwy wzrokowe – wyjaśnia dr Brian Wong, neuroimmunolog z Hartford HealthCare’s Ayer Neuroscience Institute i współdyrektor Multiple Sclerosis Center w Southington.

Dr Wong twierdzi, że osoba ze stwardnieniem rozsianym zazwyczaj doświadcza pierwszych objawów gdzieś między wiekiem nastoletnim a 35. rokiem życia, ale większość ludzi jest diagnozowana w wieku dwudziestu i trzydziestu lat. Objawy stwardnienia rozsianego mogą się różnić, ale często obejmują:

  • zmęczenie;
  • bóle mięśni;
  • trudności z chodzeniem;
  • drętwienie lub mrowienie (ciała lub kończyn);
  • problemy ze wzrokiem;
  • problemy z pęcherzem/ jelitami;
  • zmiany poznawcze.

Czasami diagnozowanie SM może być trudne, ponieważ wiele objawów, których doświadczają osoby, jest niespecyficznych – wyjaśnia dr Wong. Jak więc lekarze stawiają diagnozę? Dr Wong mówi, że obrazowanie MRI jest pierwszym narzędziem, które jest używane do spojrzenia na mózg i rdzeń kręgowy w celu oceny dowodów na aktywność autoimmunologiczną w układzie nerwowym. – Możemy również wykonać badania krwi, aby wykluczyć inne schorzenia, a badanie płynów rdzeniowych jest często potrzebne, aby pomóc w postawieniu diagnozy – dodaje.

Według dr Wonga w ostatnich latach leczenie SM stało się znacznie skuteczniejsze i daje więcej możliwości. Obecnie istnieją 23 zatwierdzone przez FDA leki na SM, gdy w 2000 roku było ich tylko pięć. – Leki okazały się bardzo skuteczne w spowalnianiu lub zapobieganiu niepełnosprawności wynikającej ze stwardnienia rozsianego. Większość naszych pacjentów radzi sobie całkiem dobrze przy odpowiednio dobranych lekach i terapii – informuje dr Wong.

Hartford HealthCare’s Multiple Sclerosis Center został niedawno wyznaczone jako Centrum Kompleksowej Opieki nad Chorymi na SM przez National MS Society ze względu na jakość opieki i specjalistów, których zapewnia pacjentom ze stwardnieniem rozsianym.

NA SM nie ma lekarstwa, dlatego ważne jest, aby ci, którzy żyją z tą chorobą, skontaktowali się z lekarzem i upewnili się, że przechodzą odpowiednie testy i leczenie – mówi dr Wong. – Wczesne zdiagnozowanie oznacza, że leczenie może również rozpocząć się przed postępem choroby, co skutkuje lepszymi wynikami dla naszych pacjentów – podkreśla.

Dr Brian Wong


Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.628.3910 lub odwiedź stronę www.hartfordhealthcare.org/ms.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -