W środę, 21 sierpnia, w The Explorers Club na Manhattanie z inicjatywy grupy podróżników: Mieczysława Kwapicha, Luisa Mugi, Piotra Chmielińskiego, Eda Bochnaka, Wiesława Cyprysia odbył się pokaz filmu pt. „#TO_BE” o legendarnym alpiniście i himalaiście Krzysztofie Wielickim. Na pokazie obecny był sam bohater – Krzysztof Wielicki wraz z Mają Pietraszewską-Koper, producentką i kompozytorką muzyki do filmu, a także prezeską Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady, z inicjatywy której powstał film. Obecny był także członek zarządu Fundacji Jerzy Pietraszewski.
W filmie Wielicki opowiada o swojej filozofii życia, chronologicznie o swoich wyprawach, przyjaźniach z kolegami wspinaczami oraz o trudnościach pogodzenia pasji wspinaczkowej, kiedy ma się rodzinę. Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów, które ukończył na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. W lutym 1972 roku był uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego i obozu zimowego, których kierownikiem była Wanda Rutkiewicz.
Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem ponadstuletniego stowarzyszenia The Explorers Club i pierwszym Polakiem nagrodzonym prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award w październiku 2001 r.
Jak można przeczytać na stronie autorskiej Krzysztofa Wielickiego, brał on udział „w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z ośmiotysięczników: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów. Brał udział w wyprawach ze sławnymi wspinaczami, takimi jak Andrzej Zawada na Mount Everest w 1980 roku czy z Jerzym Kukuczką na szczyt Kanczendzonga w 1986 roku.
Spotkanie prowadził Piotr Chmieliński, kajakarz i odkrywca, często nazywanym przez innych „Ojcem chrzestnym Amazonii”. W ramach wyprawy Canoandes ’79 przepłynął kajakiem rzeki Ameryki Środkowej i Południowej. Jako pierwszy przepłynął kajakiem całą Amazonkę, od źródła do ujścia, w latach 1985-86. Brał udział w badaniach źródeł Amazonki, zwłaszcza jako współorganizator wyprawy do stałego źródła w Ticcla Cocha.
Następnego dnia Krzysztof Wielicki, Maja Pietraszewska-Koper i Jerzy Pietraszewski, mieli spotkanie połączone z projekcją filmu w Instytucie Piłsudskiego na Greenpoincie.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowska
The Explorers Club – Klub Odkrywców
Jest to stowarzyszenie założone w USA w 1905 r., nastawione na promocję i postęp w badaniach terenowych, eksploracji naukowej. Oprócz tego działania Klubu obejmują dziedziny edukacji i służby publicznej, przez co zachęcają młodych ludzi do zajmowania się badaniami nowych dziedzin. The Explorers Club jest miejscem spotkań i platformą jednoczącą odkrywców i naukowców całego świata. Członkostwo Klubu jest dostępne dla wszystkich osób posiadających kwalifikacje i służących celom Klubu na różnych polach eksploracji i nauki. Klub ma charakter międzynarodowy, składa się z 30 oddziałów rozsianych po świecie, z tym, że większość z jego ok. 3000 członków zamieszkuje w USA. Wszystkie kontynenty i ponad 60 krajów są reprezentowane wśród członków Klubu.