sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPorady„Rozwiązuję problemy z IRS-em”

„Rozwiązuję problemy z IRS-em”

Barbara Mrozik prowadzi biuro podatkowe w Milford, CT, ale posiada licencję do reprezentowania przed IRS klientów ze wszystkich stanów. Fot. Archiwum B. Mrozik

Każdy z nas zapewne ogranicza kontakt z Urzędem Skarbowym, czyli IRS, do minimum: raz w roku składamy rozliczenie podatkowe, ewentualnie otrzymujemy zwrot nadpłaconego podatku, co może okazać się dość przydatnym zastrzykiem gotówki na początku roku. Lecz zdarza się, że nasze relacje z IRS bywają bardziej skomplikowane.

Co roku Urząd Skarbowy poddaje około 0.5% podatników dodatkowej kontroli zwanej audytem. Są też przypadki, gdy rachunki za niezapłacone podatki, powiększone o kary i odsetki, sięgają kwot nie do udźwignięcia. To właśnie w takich przypadkach warto skorzystać z pomocy zarejestrowanego eksperta (enrolled agent), który uprawniony jest do reprezentowania osób prywatnych oraz firm przed Urzędem Skarbowym oraz negocjacji w ich imieniu. Takim właśnie ekspertem jest Barbara Mrozik z Milford, Connecticut.

Początki

Barbara Mrozik pracuje w branży podatkowej już od ponad 20 lat. Pierwotnie działała w New Britain, później przeniosła się do Milford, gdzie dziś wraz ze wspólnikiem Robertem Moyherem prowadzi biuro podatkowo-księgowe MGroup. I mimo iż dla większości jej klientów coroczne rozliczanie podatkowe przebiega tak samo, Barbara chciała zyskać akredytację, aby móc pomagać również tym, których sprawy są o wiele bardziej skomplikowane. Dziś z jej porad i usług korzysta Polonia w całym kraju, a nawet osoby, które w ciągu roku dzielą miejsce zamieszkania między Polskę a Stany Zjednoczone i wciąż rozliczają się w tym kraju.

To właśnie dzięki współpracy z Robertem, która zaczęła się prawie 20 lat temu, Barbara Mrozik przekwalifikowała się z branży finansowej na podatkową. Pierwotnie prowadziła małe biuro w polskiej dzielnicy w New Britain, gdzie obsługiwała głównie polskojęzycznych klientów. Kolejne biuro funkcjonowało w Milford i działa ono do dziś,  łącznie z lokalizacjami w Bethel oraz Rocky Hill. Z czasem Barbara zdecydowała się uzyskać dodatkowe kwalifikacje i zrobić licencję, która dałaby jej prawo do reprezentowania klientów przed urzędnikami IRS. – Chciałam pomóc większemu gronu klientów, a miałam klientów, którzy znaleźli się w poważnych podatkowych tarapatach – tłumaczy Barbara w rozmowie z „Białym Orłem”. Decyzja okazała się trafna. Jej kompetencje oraz reputacja są dziś powodem, dla którego swoje usługi świadczy nie tylko Polonii w Connecticut, ale w całym kraju. – Mam sporo klientów z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii, Florydy, moje uprawnienia pozwalają mi reprezentować klientów z każdego stanu – twierdzi. Ponadto posiadane przez nią uprawnienia pozwalają jej reprezentować nawet tych klientów, których sama nie rozliczała.

Długi w IRSie

Większość przypadków wymagających reprezentacji przed IRS dotyczy zadłużeń, które mogą wynosić od kilku do kilkuset tysięcy dolarów. – Moja rola polega głównie na wynegocjowaniu kwoty do zapłacenia, która czasem może wynieść zaledwie kilka bądź kilkanaście procent pierwotnego rachunku. W jednym przypadku udało mi się zredukować rachunek opiewający na ponad $70,000 do zaledwie dwóch i pół tysiąca – opowiada Barbara. Podkreśla, że w takich sytuacjach samodzielne działanie nie jest tak skuteczne i że najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który wie, jakich użyć argumentów, aby skutecznie zredukować zadłużenie. – To wygląda podobnie jak w sprawie przed sądem. Osoba, przeciw której wniesione zostały zarzuty, może reprezentować się sama. Ale pomoc prawnika, znającego się na przepisach i prawie, stanowczo zmienia przebieg i skutek rozprawy. W przypadku IRS nie wystarczy sama prośba o zredukowanie zadłużenia. Są pewnie procedury oraz kryteria, które trzeba spełnić, i tak naprawdę jedynie ekspert jest w stanie oszacować, czy klient kwalifikuje się na redukcję zadłużenia, na rozłożenie płatności na raty czy na całkowite umorzenie długu – w zależności od jego obecnej sytuacji finansowej – wyjaśnia Barbara. Sugeruje też, że założenie, że każdy rachunek od IRS musi być zapłacony w całości jest błędne. – Warto zawalczyć, szczególnie w obecnych czasach, gdy sytuacja finansowa wielu osób jest zmienna – przekonuje.

Korzystne zmiany

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele zmian, które mogą okazać się korzystne dla podatników. Dotychczas IRS wymagało wglądu w finanse podatnika, jeżeli kwota do zapłaty wynosiła ponad 50 tys. dolarów i na podstawie tych danych urząd sam szacował, ile dłużnik jest w stanie zapłacić. Niedawno ta kwota wzrosła do 100 tysięcy dolarów, a obecnie wynosi 250 tysięcy. Czyli w przypadku zadłużenia mniejszego niż ćwierć miliona dolarów IRS nie wymaga wglądu w finanse dłużnika. Ponadto zadłużenie do tej kwoty również kwalifikuje się na rozłożenie na miesięczne raty, dzięki czemu nie ma ryzyka, że IRS zajmie konto, przejmie pensję bądź majątek podatnika. Warto też wspomnieć, że ostatnio znacznie zmniejszyły się szanse, że rozliczenie zostanie poddane audytowi. Jeszcze kilka lat temu statystycznie audytowano 1 na 90 rozliczeń. Dziś audytowi poddawane jest średnio 1 na 250 rozliczeń, a wpływ na to ma też wysokość zarobków danej osoby – im są większe, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo audytu.

Należy też pamiętać, że rachunek z IRS niekoniecznie znaczy, że kwota, jakiej domaga się urząd, jest poprawna. – Często zdarza się, że w rozliczeniu pojawił się jakiś błąd, że jakiś zysk bądź koszt nie został uwzględniony i poprawka na rozliczeniu załatwia sprawę. Zdarzają się też przypadki, że osoby z różnych powodów się nie rozliczają. Tu warto wspomnieć, że brak rozliczenia nie oznacza braku rachunku. W przypadkach braku rozliczenia IRS sam rozlicza klienta na podstawie danych z poprzedniego rozliczenia i też może wystawić rachunek – tłumaczy Barbara. Podkreśla też, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź niejasności warto zapytać eksperta. – W większości spraw najpierw analizujemy, czy w rozliczeniu, które wygenerowało zadłużenie, był jakiś błąd. Jeżeli nie, szacujemy, czy jesteśmy w stanie klientowi pomóc i zredukować zadłużenie. Nie pobieramy opłaty od klienta, dopóki nie mamy pewności, że jesteśmy w stanie mu pomóc. Natomiast w przypadku audytów bądź innych spraw należy też pamiętać, że tylko osoba upoważniona do reprezentacji podatników przed IRS, czyli tzw. enrolled agent, może odwołać się od decyzji urzędu – dodaje.

WEM


Kontakt z Barbarą Mrozik można nawiązać pisząc na adres: barbara@mgroupnow.com bądź telefoniczne pod nr. 203-301-0555. Biuro MGroup Tax Advisors, LLC mieści się przy 244 Bridgeport Avenue w Milford w stanie Connecticut. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.mgroupnow.com.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -