Jestem właścicielem kilkurodzinnego domu, który zamierzam sprzedać. Podpisałem umowę z agentem nieruchomości, ale sam znalazłem kupującego. Agent mówi mi, że i tak będzie domagać się swojej prowizji. Czy to prawda?
Odpowiedź zależy od rodzaju umowy. Większość agentów stosuje tzw. „exclusive agency” (wyłączność na sprzedaż). Czyli niezależnie od tego, kto znalazł kupującego, agentowi przysługuje uzgodniona prowizja. Żeby Pani odpowiedzieć na 100%, prawnik musi zapoznać się z umową. Jedna uwaga – jeżeli właściciel miał osobę zainteresowaną nieruchomością przed podpisaniem umowy z agentem to wtedy należy nalegać, aby w umowie znalazł się zapis, że sprzedaż tej osobie nie jest objęta umową.
* * *
Wystawiłem dom na sprzedaż poprzez agencję. Klienci, których mi proponują agenci, oferują ceny poniżej wartości rynkowej. Chcę zmienić agenta. Czy muszę dać im wypowiedzenie?
Najczęściej umowy takie zawierane są na okres 6 miesięcy, więc jeżeli w umowie jest zapis, że wygasa automatycznie po 6 miesiącach, wypowiedzenie nie jest potrzebne. Natomiast w czasie trwania umowy nie można z reguły jej wypowiedzieć. Przy końcu umowy pierwszy agent może przedstawić listę klientów, którym pokazano nieruchomość. Jeżeli taki klient podpisze kontrakt po cenie zaproponowanej przez sprzedawcę, to w ciągu czasu ustalonego w umowie (najczęściej 90 dni po wygaśnięciu umowy), pierwszy broker uprawniony jest do ustalonej opłaty. Jeżeli sprzedawca podpisał w międzyczasie umowę z nowym brokerem (nie zapominajmy, że jest to najczęściej tzw. „exclusive agreement”), wówczas sprzedawca musi zapłacić prowizję dwa razy – dla pierwszego i drugiego brokera. Przykra niespodzianka.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.