sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Wraz z bratem odziedziczyłem część majątku po ojcu, który zmarł w Nowym Jorku. Brat jest obywatelem USA, ja na stałe mieszkam w Polsce, przyjeżdżam do Stanów co roku na kilka tygodni. Mam zamiar przekazać testamentem swoją część majątku na jednego z synów, obaj mieszkają w Polsce. Wartość mojej części nieruchomości wynosi ok. dwa miliony dolarów. Jakie podatki od spadku będą wchodzić w grę?

Gdy spadkodawca jest obywatelem lub stałym rezydentem USA, podatki od spadku nie wchodzą w rachubę. W takich sytuacjach spadek opodatkowany jest podatkiem federalnym, jeżeli jego wartość przekracza 11 milionów dolarów, a podatek stanowy płaci się, jeżeli wartość spadku przekracza 6.5 miliona. W przypadku, gdy spadkodawca nie jest obywatelem lub rezydentem USA, wolne od podatku jest jedynie 60,000 dolarów.

W Pańskim przypadku może to oznaczać bardzo wysokie podatki od spadku do zapłacenia przez spadkobiercę. Jest kilka opcji, żeby temu zapobiec. Pana majątek można np. przepisać na trust lub na spółkę typu LLC. Inną opcją może być darowizna dokonana za życia właściciela. Dalej – przekazanie takiego majątku osobie, która nie jest obywatelem czy rezydentem USA, tworzy podobną sytuację. Najlepiej skontaktować się z adwokatem i z księgowym, aby wybrać najlepszy plan w danym przypadku.

Brat zmarł w Nowym Jorku, pozostawiając część majątku tutaj i kilka nieruchomości w Polsce. Zostawił testament sporządzony w Nowym Jorku, w którym majątek przepisał na mnie i na moją córkę. Brat był samotny, nie miał dzieci, w Polsce żyje jeszcze kilkoro rodzeństwa. Czy rodzeństwo będzie miało prawa do części spadku pomimo postanowień testamentu?

W takiej sytuacji należy wystąpić do sądu spadkowego w Nowym Jorku o uznanie testamentu za ważny. Wówczas rodzeństwo będzie zawiadomione o postępowaniu spadkowym i może zgłosić sprzeciw co do ważności testamentu. Chodzi też o sprawdzenie, czy dokument odpowiada formalnym wymogom testamentu, np. czy testator był świadomy, czy nie był wywierany nacisk co do postanowień testamentu, czy podpisano go przy świadkach itp.

Gdy testament zostanie uznany przez sąd w Nowym Jorku, majątek pozostawiony tutaj zostanie przekazany tylko osobom przewidzianym w testamencie. Jeżeli chodzi o nieruchomości w Polsce, decyzja z Nowego Jorku jest przekazywana do uznania przez sąd w Polsce. Przekazanie tamtych nieruchomości zostanie dokonane w oparciu o przepisy prawa polskiego. Wchodzą tu w grę przepisy o zachowku – sąd polski ustala, czy są członkowie rodziny, którym zachowek się należy, jednak warto wiedzieć, że zachowek należy się zstępnym, małżonkowi lub rodzicom zmarłego, ale nie rodzeństwu.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -