sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Matka, która niedawno zmarła, zostawiła mi upoważnienie do konta bankowego. Czy należą mi się pieniądze z konta w oparciu o ten dokument?

Trzeba sprawdzić dokument, o którym Pan mówi. Jeżeli było to pełnomocnictwo, to wygasło ono z chwilą śmierci matki. Wówczas bank będzie żądał sądowej decyzji o spadku. Jeżeli matka wpisała Pana jako właściciela konta na wypadek śmierci, wówczas jest Pan właścicielem konta.

Właściciel domu każe mi się w krótkim czasie wyprowadzić, bo potrzebuje mieszkania dla syna. Co zrobić, gdy nie znajdę nowego mieszkania?

Właściciel nie może nakazać eksmisji lokatora bez decyzji sądu. Gdyby doszło do siłowego zmuszania do wyprowadzki (a takie sytuacje się niestety zdarzają), należy niezwłocznie dzwonić na policję. W budynkach podlegających regulacji tzw. Rent Stabilization (6 lub więcej mieszkań w budynku) właściciel może domagać się takiego mieszkania tylko w określonych okolicznościach; lokator może domagać się w sądzie sprawdzenia, czy właściciel spełnia wszystkie wymogi, aby domagać się mieszkania dla rodziny. Natomiast w budynkach niepodlegających ustawie Rent Stabilization – w przypadku, gdy strony nie mają pisemnej umowy o najem – właściciel może w każdym czasie rozpocząć działania o odzyskanie mieszkania. Jeżeli lokator w odpowiedzi na wniosek właściciela zgłosi się do sądu, może domagać się czasu na poszukiwanie mieszkania. Sąd ma prawo przyznać do sześciu miesięcy na poszukiwanie nowego mieszkania.

Słyszałem, że dużo osób przepisuje majątki i domy na tzw. „irrevocable trust”. Czy i kiedy warto to robić?

Na pewno warto wiedzieć o tym, że taka możliwość jest. Ten typ trustu ma wiele plusów, ale i swoje minusy. Plus to korzyści majątkowe dla rodziny obecnego właściciela. Minus: dotychczasowy właściciel pozbywa się swojego prawa i przekazuje majątek oraz kontrolę nad nim innym osobom. Takiego przekazania nie można odwołać w razie braku zgody osób, na które majątek ma przejść po śmierci darczyńcy. W razie, gdy układy w rodzinie się zmienią, jest już często za późno. Wskazana jest konsultacja z adwokatem; trzeba unikać sytuacji, gdy osoba przepisująca majątek na trust widzi adwokata tylko raz, podpisując przygotowane wcześniej dokumenty, w sporządzeniu których nie brała udziału.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -