Jestem w trakcie sprawy rozwodowej w Nowym Jorku, zamierzamy dokonać podziału majątku za porozumieniem. Słyszałam, że w razie śmierci w trakcie rozwodu małżonek pozostały przy życiu dziedziczy spadek po zmarłym. Czy to prawda?
Podstawowa zasada prawa spadkowego w Nowym Jorku stanowi, że sprawa rozwodowa wygasa z chwilą śmierci jednej ze stron. Tak więc w razie śmierci jednego z małżonków małżonek pozostały przy życiu ma dalej takie uprawnienia do spadku, jakby rozwodu nie było. Wówczas, jeśli brak będzie testamentu, dziedziczy wraz z dziećmi zmarłego małżonka w sposób określony w ustawie. Jeżeli małżonek zostawił testament, nie zapisując w nim nic dla swego małżonka, pozostały przy życiu może wystąpić do sądu spadkowego o $50,000 lub 1/3 spadku, cokolwiek jest większe. Tak więc warto sporządzić odpowiedni testament, mimo że rozwód jeszcze nie jest zakończony.
Po wydaniu wyroku rozwodowego dyspozycje w testamencie zmarłego dla drugiego małżonka są unieważnione.
Natomiast gdy strony już podpisały porozumienie separacyjne, które m.in. przewiduje zniesienie dziedziczenia między nimi i oczekują tylko na podpis sędziego na decyzji rozwodowej, wówczas w razie śmierci strony sąd może uznać wyrok rozwodowy za wydany. Wtedy druga strona nie dziedziczy po małżonku, mimo że wyrok nie został podpisany.
Jestem właścicielką mieszkania spółdzielczego („coop”) w Nowym Jorku. W testamencie zapisałam mieszkanie w spadku dla dwóch synów w równych częściach. Jeden syn mieszka ze mną, drugi mieszka i pracuje w New Jersey. Czy spółdzielnia może nie pozwolić, aby po mojej śmierci mieszkanie zostało zapisane jako współwłasność moich synów?
Mieszkanie typu „coop” nie jest traktowane w Nowym Jorku jak nieruchomość. Przepisy regulaminów wewnętrznych spółdzielni mogą ustanawiać wymogi, jakie spełnić muszą spadkobiercy w razie śmierci właściciela. Postanowienia testamentu nie muszą być wiążące dla spółdzielni. Regulamin może przewidywać na przykład, że prawo do przejęcia mieszkania na własność mogą mieć tylko spadkobiercy spełniający wymogi finansowe lub osoby, które będą tam mieszkać. W takim wypadku spadkobierca dostaje tylko prawo do własności akcji spółdzielni i sprzedaje mieszkanie nabywcy zaaprobowanemu przez spółdzielnię. W Pani przypadku należy zapoznać się z dokumentami i regulaminami spółdzielni, aby mieć pewność czy synowie w pełni odziedziczą mieszkanie.
Romuald Magda, Esq.
Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.