Każdego dnia polegamy na naszych rękach – niezależnie od tego, czy jedziemy do pracy i kierujemy autem, przygotowujemy jedzenie, czy bawimy się z naszymi dziećmi lub wnukami. Większość przypadków bólu dłoni i nadgarstków wiąże się ze zmianami zwyrodnieniowymi, które mogą wystąpić po latach użytkowania.
– Nierzadko zdarza się, że problemy z rękami pojawiają się i nasilają w miarę starzenia się organizmu, ale taka przypadłość może się zdarzyć każdemu – mówi dr Jacob Jabbour, chirurg ręki w The Hospital of Central Connecticut.
Jakie są cztery główne przyczyny bólu ręki?
Według dr Jabboura najczęściej schorzenia rąk i dłoni obejmują lub wynikają z:
- problemów ze ścięgnami,
- artretyzmu,
- tzw. palca spustowego,
- cieśni nadgarstka.
– Niektóre z tych problemów mogą postępować i ograniczać zdolność do wykonywania ulubionych zajęć, czynności zawodowych, a nawet prostych codziennych zadań – podkreśla dr Jabbour.
Co to jest cieśń nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka jest częstym stanem, który powoduje drętwienie, mrowienie i ból dłoni oraz przedramienia. – Jeśli cieśń nadgarstka pozostanie nieleczona przez długi czas, może to spowodować poważne i trwałe uszkodzenie nerwów i mięśni – ostrzega dr Jabbour.
Jak można leczyć problemy z rękami?
Istnieje kilka niechirurgicznych zabiegów, które mogą pomóc w zapewnieniu ulgi i umożliwić pacjentom powrót do normalnych codziennych czynności. Opcje leczenia obejmują fizjoterapię ręki, aparaty ortodontyczne, leki i zastrzyki steroidowe. – Jeśli leczenie niechirurgiczne zawiedzie, operacja jest zwykle omawiana z pacjentem i istnieją minimalnie inwazyjne techniki, po których okres rekonwalescencji jest bardzo krótki – mówi dr Jabbour.
Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.224.5650 lub odwiedź thocc.org/hand