Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Chciałabym zasięgnąć informacji w sprawie podważenia testamentu mojej zmarłej matki. Mama zmarła w domu opieki społecznej. W chwili śmierci była wdową, a ja jestem jej jedyną córką. W ostatnich latach mama miała stwierdzoną medycznie zaawansowaną demencję i z tego powodu musiałam ją umieścić w domu opieki społecznej. Po jej śmierci dowiedziałam się, że mama na kilka dni przed śmiercią zmieniła testament, w którym przepisała cały swój majątek na obcą osobę, którą podobno ledwie znała. Dowiedziałam się również, że ten najnowszy testament mamy był sporządzony przez nie-prawnika i podpisany w podejrzanych okolicznościach w domu opieki społecznej na kilka dni przed śmiercią, gdy mama nie miała prawdopodobnie świadomości tego, co podpisuje. Mam podejrzenie, że ta obca osoba, którą mama wyznaczyła do dziedziczenia, sprokurowała ten testament i podsunęła mamie do podpisania na łożu śmierci. Czy mam jakieś szanse na podważenie tego dokumentu lub przynajmniej prawo do zachowku, ponieważ zostałam wydziedziczona?
Jadwiga z Palm Harbor, FL
Droga Pani Jadwigo
Jeżeli mama w chwili śmierci była wdową, a Pani jest jej jedyną córką, to w przypadku braku testamentu lub jego unieważnienia, jest Pani jedyną spadkobierczynią ustawową. Jako spadkobierca ustawowy ma Pani prawo do podważenia tego testamentu, jeżeli istnieją ku temu przesłanki. Ciężar dowodu, że testament jest nieważny, spoczywa na Pani. Gdyby jednak nie udało się unieważnić testamentu, to jako dziecku nie przysługuje Pani prawo do zachowku. Na Florydzie tylko małżonek ma prawo do tzw. „elective share”, będącego odpowiednikiem polskiego zachowku.
Ponieważ wspomniała Pani, że testament został sporządzony przez osobę niebędącą prawnikiem, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu dokumentowi pod względem wymogów formalnych. Z mojego doświadczenia: bardzo często zdarza się, że testamenty spisane przez nie-prawników mają błędy formalne, które automatycznie powodują nieważność testamentu z mocy prawa.
Testament można również podważyć, jeżeli został on podpisany pod przymusem lub naciskiem innej osoby lub osoba podpisująca testament została oszukana i wprowadzona w błąd (na przykład myślała, że podpisuje coś innego lub treść przygotowanego przez kogoś testamentu nie była zgodna z jej wolą). Z mojego doświadczenia: najczęściej do oszustwa i błędów dochodzi w przypadku testamentów sporządzonych przez osoby niemające licencji do praktykowania prawa, gdyż takie osoby, nie będąc przez nikogo nadzorowane i regulowane, praktycznie nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania i nie posiadają odpowiednich kompetencji do przygotowywania dokumentów prawnych. Nawet jeżeli osoba niebędąca prawnikiem jest uczciwa i ma najlepsze chęci, bardzo często dochodzi do kosztownych błędów, gdyż nieświadomie użyła ona nieodpowiedniego szablonu lub programu komputerowego niespełniającego wymogów prawa Florydy lub niemającego zastosowania do danej sytuacji. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.