Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
W zeszłym roku miałam operację usunięcia woreczka żółciowego i na skutek komplikacji pooperacyjnych o mało nie umarłam. Po wypisaniu mnie do domu, odczuwałam nadal silny ból w okolicy brzucha i miałam wysoką gorączkę. Lekarz, który mnie operował, kazał mi zażywać antybiotyki i zbagatelizował mój problem, nie sprawdzając nawet co było przyczyną mojego cierpienia. Dopiero gdy mój stan stał się krytyczny i wylądowałam na pogotowiu, gdzie poddano mnie prześwietleniu, okazało się, że chirurg, który mnie operował, pomyłkowo zostawił w moim ciele instrument operacyjny. Musiałam natychmiast przejść kolejną operację w celu jego usunięcia, ale chociaż minęło już kilka miesięcy, wciąż nie czuję się dobrze. Lekarze powiedzieli mi, że skutki powikłań spowodowanych przez ten instrument w moim ciele mogę odczuwać jeszcze przez lata. Czy mogę w związku z tym ubiegać się o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej?
Renata z Orlando, FL
Droga Pani Renato
O błędzie w sztuce lekarskiej mówimy wtedy, gdy lekarz, który popełnił błąd medyczny, nie działał zgodnie z uznanym standardem opieki lekarskiej. Błędy medyczne to błędy popełniane przez lekarzy i innych przedstawicieli zawodów medycznych podczas procesu diagnozowania, leczenia i monitorowania pacjentów. Mogą to być niezamierzone pomyłki w sztuce lekarskiej lub efekt niedbalstwa.
Przykłady najczęściej spotykanych błędów medycznych to między innymi: przepisanie lub podanie niewłaściwego leku lub niewłaściwej dawki leku, operowanie lub amputacja niewłaściwej części ciała, wykonanie niepotrzebnej operacji, postawienie błędnej diagnozy, niepostawienie diagnozy lub opóźnienie diagnozy pacjenta, przedwczesne wypisanie pacjenta z ośrodka opieki zdrowotnej, brak monitorowania pacjenta i wykrycia powikłań, niepodjęcie we właściwym czasie odpowiednich działań w celu uniknięcia powikłań oraz, jak w Pani przypadku, pozostawienie instrumentu medycznego w ciele pacjenta.
Błędy w sztuce lekarskiej mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjenta, łącznie ze śmiercią, utratą zdrowia, poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub pogorszeniem rokowania pacjenta. Kluczową kwestią jest to, czy działanie lub zaniechanie narusza uznany standard staranności. Innymi słowy, czy społeczność medyczna uznałaby działanie lub zaniechanie pracownika służby zdrowia za niedopuszczalne dla rozważnego pracownika służby zdrowia w takich samych lub podobnych okolicznościach. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, oznacza to, że doszło do zaniedbania medycznego. Lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli pacjent został poszkodowany w wyniku tego błędu. Innymi słowy, jeżeli społeczność medyczna w takich samych lub podobnych okolicznościach nie dopuściłaby się podobnego działania lub zaniechania, możemy mówić o odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej.
Przed złożeniem pozwu o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej, oprócz ustalenia, że doszło do zaniedbania ze strony pracownika służby zdrowia, trzeba również ustalić, czy zaniedbanie lekarza bezpośrednio przyczyniło się do obrażeń lub śmierci pacjenta. Mamy do czynienia z bezpośrednią przyczyną w sytuacji, w której, gdyby nie fakt, że pracownik medyczny odbiegł od powszechnie uznanych standardów opieki medycznej, pacjent nie zostałby poszkodowany. Ponadto pacjent musi ponieść rzeczywistą szkodę, taką jak uraz lub choroba, która wymaga dodatkowego leczenia, powoduje ból i cierpienie, trwałe kalectwo lub śmierć, zmniejsza rokowania pacjenta na wyleczenie, uniemożliwia lub znacznie utrudnia pacjentowi wykonywanie pracy i zarabianie na życie.
Ponieważ w przypadku błędów w sztuce lekarskiej czas na złożenie pozwu o odszkodowanie jest bardzo ograniczony, powinna Pani niezwłocznie skontaktować się z adwokatem, gdyż może mieć Pani prawo do uzyskania odszkodowania. Większość adwokatów, w tym moja kancelaria, przyjmuje tego rodzaju sprawy na zasadzie prowizji, tak więc jeżeli adwokat nie wywalczy dla Pani odszkodowania, nie płaci Pani absolutnie nic. Jeżeli wybierze Pani moją kancelarię, będzie Pani rozmawiać bezpośrednio z adwokatem w języku polskim. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.