Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Chciałabym pozwać mojego lekarza do odpowiedzialności za źle przeprowadzoną amputację nogi. Kilka lat temu byłam w szpitalu z powodu powikłań cukrzycowych i amputowano mi nogę. Wbrew mojej woli lekarz zalecił amputację przekonując mnie, że jest to konieczne do ratowania życia. Myślę, że lekarz nie miał racji i popełnił błąd amputując mi nogę przedwcześnie i nie podejmując innych alternatywnych prób ratowania mojego życia. Czy mogę pozwać tego lekarza o odszkodowanie za błąd medyczny? Jaki jest czas przedawnienia roszczeń w takich przypadkach?
Edyta z Winter Park, FL
Droga Pani Edyto
Jeżeli od operacji upłynęło już kilka lat, to ma Pani słuszne obawy, że Pani roszczenie mogło się przedawnić. Na Florydzie okres przedawnienia roszczeń w przypadku błędu lekarskiego wynosi bowiem 2 lata. Przedawnienie roszczeń, czyli tzw. „Statute of Limitations”, to prawo, które ogranicza czas, w którym można pozwać inną osobę od czasu powstania podstawy prawnej. Przedawnienie roszczeń reguluje statut Florydy 95.11. Czas przedawnienia wylicza się od momentu powstania podstawy prawnej i może być różny w zależności od rodzaju i okoliczności danej sprawy. Najdłuższy, bo aż 20-letni, okres przedawnienia roszczeń przysługuje dla egzekucji wyroku sądowego i niezapłaconych podatków od nieruchomości. Dla innych rodzajów roszczeń czas ten jest o wiele krótszy. Na przykład wszelkie roszczenia wynikające z pisemnego kontraktu należy wnieść w okresie nie dłuższym niż 5 lat od momentu powstania zobowiązania. Roszczenia dotyczące obrażeń ciała i strat materialnych w wyniku wypadków muszą być wszczęte w okresie 4 lat od momentu powstania szkody. Natomiast czas na wniesienie roszczenia wynikającego z błędu medycznego jest jeszcze krótszy, wynosi bowiem tylko 2 lata od momentu powstania szkody. Obliczenie okresu przedawnienia sprawy nie zawsze jest łatwe i jednoznaczne, gdyż moment powstania szkody może być różny dla każdej sprawy. Dlatego jeżeli uważa Pani, że należy się Pani odszkodowanie, zawsze warto niezwłocznie skonsultować się z doświadczonym adwokatem. W przypadku niesłusznej w Pani przekonaniu amputacji nogi, przy założeniu, że lekarz faktycznie popełnił błąd wykonując niepotrzebną operację wbrew woli pacjenta, 2-letni czas na wniesienie sprawy o odszkodowanie biegnie od chwili przeprowadzenia amputacji. Nie we wszystkich przypadkach błędów medycznych od razu wiadomo, że popełniono błąd. Wielu pacjentów dopiero po czasie odczuwa negatywne skutki działania leków lub procedur medycznych, tak więc nie w każdym przypadku okres przedawnienia wylicza się od momentu wykonania procedury medycznej. Celem prawa o przedawnieniu roszczeń jest zmotywowanie osób z uzasadnionym roszczeniem do terminowego złożenia pozwu w czasie, gdy mają jeszcze dokładną pamięć wydarzeń oraz dostęp do wszystkich dowodów. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.