Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Jestem w trakcie rozwodu i żona domaga się ode mnie wysokich alimentów małżeńskich oraz pokrycia kosztów jej prawnika. Sędzia wyznaczył nam termin rozprawy i nakazał mi złożenie dokumentu, w którym mam podać pod przysięgą w obecności notariusza, ile zarabiam i wydaję miesięcznie. Czy mogę odmówić złożenia tego dokumentu i wyjawienia moich zarobków? Uważam, że moje zarobki to moja prywatna sprawa i nie chciałbym się z tym afiszować. Jeżeli już muszę się przyznać do tego, ile zarabiam, to czy mogę zaniżyć swoje zarobki?
Mirosław z Elfers, FL
Drogi Panie Mirosławie
Dokument, który sąd nakazał Panu złożyć, to tzw. „Financial Affidavit”, czyli zaprzysiężone oświadczenie finansowe, w którym ma Pan obowiązek szczerze wyjawić swoje zarobki, wydatki oraz cały posiadany majątek wraz z długami. W większości przypadków nie ma możliwości zwolnienia się z obowiązku złożenia tego dokumentu w sprawach rozwodowych. Dokument ten ma postać tabeli, którą należy wypełnić i podpisać pod przysięgą w obecności notariusza. Osoba, która świadomie składa w sądzie pod przysięgą fałszywe zeznania w jakiejkolwiek poważnej sprawie, popełnia przestępstwo kryminalne, tzw. „felony”, za które grozi kara więzienia do pięciu lat. Obowiązek złożenia oświadczenia finansowego dotyczy również Pana żony. Na podstawie oświadczeń finansowych oraz zeznań obu stron sąd wylicza czy i w jakiej ilości należą się alimenty małżeńskie i alimenty na dzieci oraz czy jedna ze stron powinna zapłacić koszty adwokata drugiej strony. Jeżeli nie złoży Pan tego oświadczenia w terminie, który określa ustawa lub wyrok sądowy, sąd może przymusić Pana do jego złożenia nakładając kary finansowe lub nawet posłać Pana do więzienia. Sąd może również ukarać Pana w inny sposób poprzez orzeczenie na Pana niekorzyść lub odrzucenie Pana żądań. Termin na złożenie oświadczenia finansowego jest zwykle nie dłuższy niż 45 dni. Tak więc nie ma Pan opcji uniknięcia złożenia tego dokumentu. Odradzam również próbę zaniżania swoich zarobków w tym dokumencie, gdyż ryzykuje Pan wówczas odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań w sądzie. W większości przypadków prawda zawsze wcześniej czy później wychodzi na jaw, a wyrok uzyskany w wyniku oszustwa można unieważnić. Wraz z oświadczeniem finansowym ma Pan bowiem również obowiązek przedstawienia wielu dokumentów finansowych, w tym zeznań podatkowych i wyciągów z wszystkich kont bankowych z ostatnich trzech lat. Dokumentów tych nie musi Pan składać w sądzie, ale musi Pan je doręczyć żonie. Tak więc żona będzie miała możliwość zweryfikowania informacji podanych przez Pana w oświadczeniu finansowym. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.