sobota, 23 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Ze względu na naszą trudną sytuację finansową musimy wraz z mężem sprzedać dom, aby móc spłacić długi i wynająć mniejsze mieszkanie. Dom jest zapisany w akcie notarialnym na nas obojga. Konieczny jest zatem podpis mojego męża na dokumentach sprzedaży domu i tu zaczyna się kłopot. Mąż jest bowiem po wylewie i nie można się z nim porozumieć. Nie jest w stanie samodzielnie podpisać się, ani też swobodnie rozmawiać. Dodatkowo mąż nie zawsze rozumie, co się wokół niego dzieje, nie mówiąc już o zrozumieniu dokumentów prawnych. Potrzebuję, aby mąż wystawił mi pełnomocnictwo do wszystkich czynności prawnych, w tym do sprzedaży domu, załatwiania spraw w banku oraz spraw ubezpieczeniowych i emerytalnych, gdyż bez upoważnienia ze strony męża nikt nie chce nawet ze mną rozmawiać. Czy jest jakaś szansa, aby pomimo trudności spowodowanych chorobą męża, mógł mi wystawić pełnomocnictwo do sprzedaży domu?

Teresa z Riverview, FL


Szanowna Pani Tereso

Niestety, w Pani sytuacji jest za późno na wystawienie takiego dokumentu. Dokument, którego Pani potrzebuje, to tzw. „Durable Power of Attorney,” czyli pełnomocnictwo do wszystkich (lub ograniczonych) czynności prawnych. Jest to dokument upoważniający określoną osobę lub osoby (w tym wypadku Panią) do wykonywania czynności prawnych w imieniu i na rzecz osoby udzielającej upoważnienia (w tym wypadku Pani męża). W dokumencie tym osoba udzielająca pełnomocnictwa, czyli mocodawca, tzw. „Principal”, powierza innej osobie, czyli pełnomocnikowi, tzw. „Agent” lub „Attorney in Fact”, prawo do działania w swoim imieniu. Pełnomocnictwo może być do wszystkich lub do wybranych czynności prawnych. Pełnomocnictwo może być na przykład udzielone w celu umożliwienia innej osobie sprzedaży nieruchomości w imieniu mocodawcy, załatwiania spraw ubezpieczeniowych i Social Security, uzyskania dostępu do kont bankowych, podpisania umów, obsługi transakcji finansowych, reprezentacji w sprawach sądowych lub podpisywania dokumentów prawnych, w tym dokumentów testamentowych w imieniu mocodawcy. Osoba udzielająca pełnomocnictwa musi w pełni rozumieć treść tego dokumentu i jego konsekwencje prawne. Jest to bowiem bardzo poważny dokument uprawniający kogoś do działania w cudzym imieniu bez konieczności uzyskania zgody mocodawcy lub nawet bez jego wiedzy. Pełnomocnictwo powinno być zatem udzielane tylko osobom zaufanym (na przykład małżonkowie mogą sobie wzajemnie udzielić pełnomocnictwa na wypadek choroby lub niedyspozycji fizycznej lub psychicznej). Pełnomocnictwo może być udzielone na czas ograniczony lub nieograniczony (do śmierci mocodawcy). W tym drugim przypadku pełnomocnictwo „przeżywa” wszelkie choroby mocodawcy, w tym również utratę kompetencji i pozwala uniknąć konieczności przeprowadzenia postępowania kuratorskiego w sądzie, tzw. „guardianship”. W przypadku Pani męża nie jest już możliwe udzielenie pełnomocnictwa, gdyż nie posiada on zdolności pełnego zrozumienia tego dokumentu ani zdolności komunikowania się z notariuszem. Dokument ten należało podpisać, gdy Pani mąż był jeszcze zdrowy i miał pełną jasność umysłu. Aby móc przeprowadzić sprzedaż domu oraz załatwiać inne sprawy w imieniu męża, będzie Pani musiała zatem wystąpić do sądu o ustanowienie siebie prawnym opiekunem męża, tzw. „guardian”. W celu uniknięcia tego rodzaju postępowania sądowego i związanych z tym kłopotów zalecam wszystkim parom małżeńskim pomyśleć o podpisaniu takich dokumentów zawczasu, kiedy oboje są jeszcze zdrowi i w pełni władz umysłowych. Do przygotowania takiego dokumentu zalecam zatrudnić doświadczonego adwokata. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prawa na Florydzie, zapraszam do wysłuchania moich podcastów w języku polskim dostępnych na mojej stronie internetowej www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -