Droga Polonio,
Zwracając się do całej Polonii, pragnę na początku przypomnieć wydarzenie, które miało miejsce wiosną 2018 roku, kiedy to burmistrz Jersey City obwieścił plany utworzenia parku na Exchange Place i usunięciu z przestrzeni pomnika Katyń 1940. Nad pomnikiem pojawiły się czarne chmury.
Plany burmistrza poruszyły Polonię i niezwłocznie został utworzony Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, którego celem było legalne zorganizowanie protestu Polonii przeciwko usunięciu Pomnika z przestrzeni na Exchange Place.
Polonia pod przewodnictwem Janusza Sporka i mecenasa Sławomira Platty podjęła zdecydowaną walkę o utrzymanie pomnika Katyń 1940 w miejscu, w którym został usytuowany w 1991 roku.
Chcę tu podkreślić, że bunt i protesty Polonii doprowadziły do utworzenia petycji o obywatelskie referendum, które było pierwszym tego typu referendum w historii stanu New Jersey. Dzięki nieugiętej postawie patriotycznej Polonii rada miasta na sesji nocnej z dnia 19 na 20 grudnia 2018 roku uznała dotychczasową lokalizację pomnika Katyń 1940 na Exchange Place za wieczystą. Często powtarzam, że nie wystarczy znać historii, trzeba o nią zawalczyć, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
KOPKiOH od początku swego istnienia podejmuje zdecydowane działania na rzecz ochrony pomnika Katyń 1940 na Exchange Place. Celem naszej organizacji jest nieustanne monitorowanie sytuacji dotyczącej pomnika włącznie z pilnowaniem zarządzeń miasta Jersey City dotyczących pomnika.
Plany zagospodarowania przestrzeni wokół pomnika są od początku przez Zarząd Komitetu analizowane. Zarząd organizował spotkania z radnymi miasta i przedstawicielami EPA-SID, przedstawiając uzasadnione postulaty do zmian w planach. Spotkania były konstruktywne i skuteczne. Projekt na Exchange Place jest realizowany przez EPA i obecnie wokół pomnika są prowadzone prace renowacyjne. Członkowie Zarządu aktywnie uczestniczą w realizacji planów i rozmawiają z kompetentnymi osobami. Pomnik został już oświetlony, dzięki czemu widoczny jest z daleka na tle Manhattanu.
Po ukończeniu prac renowacyjnych i oficjalnym otwarciu nowego parku miejskiego przy Exchange Place pomnik Katyń zostanie otoczony nowym blaskiem.
Nowe, piękne otoczenie z kompozycjami roślinnymi i ławkami ustawionymi wokół pomnika będzie miejscem do spoczynku i refleksji. Nowa tablica informacyjna opisze historyczne znaczenie pomnika i będzie dla wielu przechodniów lekcją o naszej tragicznej historii. Obok pomnika zostanie zainstalowany specjalny stojak na znicze. Okolice pomnika zostaną objęte zakazem parkowania samochodów i ruchu drogowego, co przyczyni się do stworzenia atmosfery ciszy i spokoju.
W planach renowacyjnych włączono również plan profesjonalnego oczyszczenia pomnika, co spowoduje przywrócenie mu oryginalnej świetności z roku 1991.
Polonio,
Bądźmy dumni, że dzięki naszej wytrwałości, uporowi i nieugiętym dążeniu do uratowania pomnika, Pomnik Katyń 1940 przetrwał i pozostanie w oryginalnym miejscu przez wiele następnych dekad. Będzie on przekazywał historię ludobójstwa popełnionego na polskich oficerach w Katyniu w czasie II wojny nie tylko przyszłym pokoleniom Polaków, lecz wszystkim którzy chcą znać prawdę.
Bogusława Huang
Prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych