2 maja 2019 roku na stanowym Kapitolu w Hartford odbyły się uroczystości związane z obchodami 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w nich udział m.in. zastępca gubernatora stanu Connecticut Susan Bysiewicz, sekretarz stanu Denise Merrill, lider większości Matt Ritter i konsul honorowy RP w Hartford Darek Barcikowski. Wręczono również tradycyjne wyróżnienia zasłużonym Polakom.
O godzinie 11 rano na maszt przed stanowym Kapitolem w centrum Hartford wciągnięta została polska flaga. Odśpiewano hymny narodowe Polski i USA. Część oficjalna – przemówienia i wręczenie wyróżnień – miała miejsce w lobby Kapitolu. W tym roku nagrody otrzymali: Elżbieta Złotnik, Liz Wasiutyński, Halina Szeligowska, Laurie Taf Jackson oraz Elaine Sarsynski.
Tematem tegorocznych uroczystości były zasługi polskich kobiet. Na przygotowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie wystawie na temat roli Polek w walce o niepodległość i wolność, można było zobaczyć kobiety walczące o wolność – od XIX wieku, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, aż po powstanie Solidarności. Prezentowane były takie postaci jak Emilia Plater, która uczestniczyła w Powstaniu Listopadowym w 1831 roku, czy Alina Pieńkowska, Halina Mikołajska oraz Anna Walentynowicz, które były działaczkami NSZZ „Solidarność”.
Polski Dzień na Kapitolu, który docenia nie tylko historię, ale też wkład Polaków w rozwój stanu Connecticut, celebrowany jest od 1991 roku. Jego inicjatorem był reprezentant stanu śp. Stanley Krawiec. W organizację tegorocznych obchodów zaangażowała się jego córka Deborah Krawiec. Uświetnił je występ chóru dziecięcego złożonego z uczniów Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain.
opr. bo
Uhonorowani
Elżbieta Złotnik
Absolwentka Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jako nauczycielka w Polsce i w Stanach Zjednoczonych przepracowała z dziećmi w sumie ponad 30 lat. Z Polski wyemigrowała w 2004 roku do New Britain. Tutaj zaczęła uczyć w Szkole Języka Polskiego, a od 2011 roku jest jej dyrektorem. W 2017 roku została odznaczona medalem Ministerstwa Edukacji Narodowej za wkład w edukację polskiej młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Jest wspaniałym, opiekuńczym pedagogiem z pasją, który poświęcił swoje życie uczniom i ich edukacji.
Elaine Sarsynsk
Absolwentka ekonomii na Smith College of Northampton oraz Rachunkowości i Finansów na Columbia Business School. Karierę w branży nieruchomości rozpoczęła w 1977 roku w Morgan Stanley. Później pracowała m.in. w Aetna, Unit Head czy Sun Consulting Group. W latach 1999-2001 była Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego i Społecznego w Suffield, a w 2001 roku została wybrana pierwszym Selekcjonerem. W 2005 roku dołączyła do Massachusetts Mutual Life Insurance Company, gdzie była dyrektorem zarządzającym w Babson Capital Management LLC, spółce zależnej MassMutual. W późniejszych latach była prezesem MassMutual International, a w 2017 roku przeszła na emeryturę.
Halina Szeligowski
Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1987 roku. W Connecticut zamieszkała w Stamford, gdzie przez 10 lat była dyrektorką Szkoły Języka Polskiego im. Adama Mickiewicza. Angażowała się również w budowę reprezentacji stanu na corocznych Paradach Pułaskiego w Nowym Jorku. Jest przewodniczącą komitetu Parady Pułaskiego w Stamford. Przez ostatnie kilka lat czyniła wysiłki, by to właśnie stan Connecticut poprowadził Paradę, co nastąpi w październiku tego roku podczas 82. jej edycji.
Laurie Taf Jackson
Pedagog w Cross Street School w Naugatuck, CT. Kiedy nie pracuje, służy swojej społeczności jako Zastępca Burmistrza i Burgess gminy Naugatuck. Ponadto służy jako łącznik Burgess w Urzędzie Mieszkaniowym, Departamencie Policji oraz Departamencie Parków i Rekreacji. Swoją służbę kontynuowała w Radzie Dyrektorów zarówno Fundacji Edukacyjnej Naugatuck, jak i Służbie Młodzieży Naugatuck. Zawsze dumna ze swojego polskiego dziedzictwa, udziela się również od ponad 30 lat w Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniu Pań Pomocniczek (Polish American Ladies Auxiliary). Jest wdzięczna za polskie tradycje, których nauczyli ją matka – była burmistrz Naugatuck Joan B. Taf – oraz zmarły ojciec Michael Taf. Za swoje największe osiągnięcie uważa wychowanie 22-letniego syna Mateusza.
Liz Wasiutynski
W 1982 roku, wkrótce po ogłoszeniu przez reżim komunistyczny stanu wojennego w Polsce, dołączyła do NSZZ „Solidarność”. Przywództwu podziemnej Solidarności udało się ustanowić wtedy swoistą „ambasadę”, która aktywnie i skutecznie przekazywała informacje o sytuacji w Polsce. Tłumaczyła dokumenty i energicznie szukała politycznego, finansowego i duchowego wsparcia dla działań NSZZ „Solidarność”. Reprezentowała Biuro Koordynacyjne za Granicą NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Brukseli w Belgii, aż do upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 90. Liz pracowała w środowisku akademickim, najpierw na CCSU. Kierowała tu projektem finansowanym przez USAID, w ramach którego wysyłano ekspertów ds. zarządzania przedsiębiorstwem na wykłady do polskich uniwersytetów. W 2000 roku wróciła do służby zdrowia i objęła stanowisko oficera ds. zgodności z przepisami korporacyjnymi oraz szkolenia pracowników.