Summer Fancy Food Show to najważniejsze i największe w Stanach Zjednoczonych targi sektora spożywczego. W dniach 12-14 czerwca w Nowym Jorku odbyła się letnia edycja tego wydarzenia, na którym Polska była jednym z liczniej reprezentowanych krajów.
Targi odbywały się na terenie hal Jacob K. Javits Convention Center. Firmy mogły ponownie zaprezentować swoje wyroby szerokiej publiczności międzynarodowej.
Na trzech stoiskach: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwa Rolnictwa oraz Krajowej Izby Gospodarczej swoje produkty łącznie prezentowało ok. 30 polskich firm. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się żywność ekologiczna, soki, przetwory owocowo-warzywne, suszone owoce oraz warzywa i zioła, a także produkty zbożowe, rybne, miody ekologiczne z polskich pasiek i słodycze. Zagraniczne Biura Handlowe PAIH w Nowym Jorku i Houston wyeksponowały na własnym stoisku osiem polskich marek: Muszynianka, Lubella, Mieszko, Malwa, Bio Poland, Quadrum Foods, Freego oraz Bpower2.
Polskie marki cieszą się na świecie coraz większą renomą i stają się coraz bardziej rozpoznawalne. Zyskują na popularności również wśród lokalnej klienteli na rynku północnoamerykańskim, do czego w znaczący sposób przyczynia się wsparcie promocyjne i logistyczne takich dystrybutorów jak: Brooklyn Imports, Square Enterprises czy J&B Distribution. Polskie wody mineralne, herbaty, napoje energetyczne, makarony czy słodycze są obecne nie tylko tam, gdzie zawsze – w sklepach polonijnych lub sieciach spożywczych z regionu Europy środkowo-wschodniej, lecz coraz częściej pojawiają się również w dużych amerykańskich sieciach handlowych.
Czy Amerykanie pokochają, a może już pokochali, polską żywność? Zdaniem Krzysztofa Grabowskiego z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Nowym Jorku jest na to duża szansa. – Polskie produkty zyskują na popularności w USA dzięki wyjątkowym smakom, zdrowym, organicznym składnikom, co wynika z bogatej i długiej tradycji produkcji wyrobów spożywczych – twierdzi, podkreślając, że misją PAIH i biura w Nowym Jorku jest zwiększenie wymiany handlowej między USA a Polską. – Jesteśmy otwarci, by sprostać zapotrzebowaniu rynku amerykańskiego, gotowi na pozyskanie nowych dystrybutorów na miejscu w USA dla produktów polskich różnych branż – dodaje, zapraszając polskie firmy do współpracy.
Udział w targach to jedna z lepszych okazji do popularyzacji wysokiej jakości polskich artykułów rolno-spożywczych i pozyskania nowych rynków zbytu. W Nowym Jorku polscy producenci mieli jednak nie tylko okazję nawiązywać kontakty biznesowe z nowymi kontrahentami, ale także otrzymali informacje z zakresu regulacji dot. produktów spożywczych Agencji Leków i Żywności (FDA).
Istotnym punktem programu był udział w spotkaniu biznesowym połączonym z prezentacją i degustacją, podczas którego polscy szefowie kuchni zaserwowali doskonałe potrawy na bazie produktów ekologicznych. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 13 czerwca, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie i było częścią kampanii High Quality BioEurope.
WEM
Fot. PAIH, KG w NY