12 maja w eleganckich wnętrzach Russo’s On The Bay na Queensie odbyła się 56. doroczna gala zrzeszającej polonijnych biznesmenów organizacji Pulaski Association of Business and Professional Men. Podczas gali jak zawsze uhonorowano jednego z zasłużonych członków stowarzyszenia tytułem „Człowieka Roku”. W tym roku ten zaszczytny tytuł przyznano nowojorskiemu działaczowi związkowemu Pawłowi Gruchaczowi.
Zaangażowanie i misja
Paweł Gruchacz przyjechał do Ameryki 30 lat temu. Niemal od samego początku, czyli od kilkudziesięciu lat, działa jako związkowiec. Obecnie piastuje stanowisko dyrektora handlowego (business manager) w Local 78 zrzeszonym w Laborers’ International Union of North America (Międzynarodowym Związku Robotników Ameryki Północnej), natomiast w latach 2006-2018 piastował urząd Secretary of Treasure czyli skarbnika. – Z sukcesem przeprowadziliśmy negocjacje o podwyżki stawek. Zreformowałem też fundusz emerytalny, dzięki czemu podwyższono ludziom emerytury o 30%, stworzyłem też fundusz prawny. Niedawno kupiliśmy budynek na Woodside – Paweł Gruchacz w rozmowie z „Białym Orłem” w kwietniu wymieniał swoje niedawne sukcesy w związkowej działalności. – Chcę zostawić to miejsce lepszym niż je zastałem – podkreślał, mówiąc o tym, co motywuje go do działania. Również jego żona Bożena jest działaczką związkową. Aktualnie działa w 32BJ – związku zrzeszającym pracowników budynków mieszkalnych.
Jako człowiek wierzący Paweł Gruchacz aktywnie uczestniczy w życiu parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island. Jest też zaangażowanym i docenianym członkiem lokalnej polonijnej społeczności. W 2011 roku Paweł jako marszałek prowadził kontyngent ze Staten Island podczas Parady Pułaskiego.
Zaszczytny tytuł
Tytuł „Człowiek Roku” jest przyznawany co roku osobie wyróżniającej się aktywną działalnością społeczną w środowisku polonijnym. Oceniany jest charakter, wkład w rozwój Polonii amerykańskiej, promowanie polskości. Człowiek Roku jest wybierany nie tylko spośród członków Pulaski Association of Business and Professional Men, ale także następujących grup: polscy wykonawcy (Polish Contractors), agenci polsko-amerykańskich biur podróży (Polish American Travel Agents), polskie parafie (Polish Parishes), Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish-Slavic Federal Credit Union) oraz kobiety tysiąclecia (Women of the Millennium).
Pierwszym Człowiekiem Roku został wybrany w 1960 roku sędzia brooklyńskiego sądu kryminalnego Ludwig G. Glowa, który był równocześnie wiceprezesem pierwszego zarządu organizacji.
Pulaski Association of Business and Professional Men jest jedną z najstarszych organizacji polonijnych w Nowym Jorku. Powstała w 1959 roku, ale idea jej założenia narodziła się rok wcześniej. Nowe stowarzyszenie miało być otwarte dla profesjonalistów i biznesmenów polsko-amerykańskiego pochodzenia. Celem było dobro Amerykanów z polskimi korzeniami, wzajemne korzyści dla członków, udział w sprawach społeczności i coroczne uhonorowanie zasłużonego Polaka. Tych tradycji członkowie trzymają się do dzisiaj.
opr. JLS
Fot. Pulaski Association of Business and Professional Men