Leopold Stokowski był innowatorem muzycznym, który stworzył tzw. „Philadelphia Sound, a następnie poprzez występy, programy radiowe i nagrania sprawił, iż trafił on pod przysłowiowe „strzechy”. Miał odwagę eksperymentować z nowymi technikami i instrumentami, a jego talent i charyzma umożliwiły mu tchnięcie nowego życia w muzykę klasyczną i popularyzację jej brzmień. Jako dyrygent i dyrektor muzyczny wzniósł Orkiestrę Filadelfijską na nowe wyżyny, tworząc z niej instytucję muzyczną na światowym poziomie.
18 września br. Leopold Stokowski został uhonorowany oficjalną tablicą Komisji Historyczno-Muzealnej Pensylwanii postawioną przed Akademią Muzyczną w Filadelfii. Napis na niej głosi: „Leopold Stokowskiego (1882-1977). Wizjonerski dyrektor muzyczny Orkiestry Filadelfijskiej w latach 1912-1941. Posiadając unikalne połączenie muzycznego geniuszu i charyzmy, stworzył „Philadelphia Sound” i promował muzykę klasyczną wśród szerokiej publiczności m.in. w filmie Disneya „Fantasia” i setkach nagrań”.
W samo południe około trzydzieści osób zebrało się przed Akademią Muzyczną przy 240 South Broad Street w Filadelfii, aby być świadkami oficjalnego odsłonięcia tablicy. Podczas trwającego ok. 35 minut programu prowadzonego przez Sylwię Czajkowską, prezes filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, wystąpiło kilka osób. Uroczystość zapoczątkowało odegranie hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. Następnie w imieniu konsulatu przemówiła Deborah M. Majka, konsul honorowy w południowo-wschodniej Pensylwanii. Po niej wystąpiła Nancy Moses, przewodnicząca Komisji Historyczno-Muzealnej Pensylwanii.
Matias Tarnopolsky, dyrektor naczelny Orkiestry Filadelfijskiej, wygłosił kilka uwag na temat przeszłego i obecnego statusu orkiestry, a Paul Krzywicki, dawny tubista, skomentował wieloletni wpływ spuścizny Leopolda Stokowskiego. Warto dodać, że Paul Krzywicki jest autorem książki „From Paderewski to Penderecki” („Od Paderewskiego do Pendereckiego”), która opisuje polski wpływ na muzykę w Filadelfii. Dr Janusz Romański, reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Inżynierów w Stanach Zjednoczonych Polonia Technica, wręczył Sylwii Czajkowskiej wyróżnienie za dzieło umieszczenia tego historycznego znaku. Na koniec Peter J. Obst odczytał fragmenty z proklamacji wydanej specjalnie na tę uroczystość przez burmistrza Filadelfii Jamesa F. Kenneya. Potem, gdy zabrzmiały dźwięki V Symfonii Beethovena (nagranej przez Leopolda Stokowskiego w 1943), przy aplauzie wszystkich obecnych z tablicy została zdjęta zasłona.
W uroczystości udział wzięli również Aleksandra Golaszewska i jej mąż John B. Kelly III, prezes Fundacji Księcia Alberta II z Monako. Kilka lat wcześniej rodzina Kelly otrzymała historyczną tablicę przy swojej dawnej rezydencji w Filadelfii. Ojciec Alexandry, Walter Golaski, wynalazca i inżynier, został podobnie uhonorowany na terenie Uniwersytetu Drexel. Wiele osób komentowało wartość uhonorowania wybitnych osób polskiego pochodzenia podobnymi symbolami uznania. Odwiedzający centrum Filadelfii mają teraz nowy punkt odniesienia i historyczną pamiątkę po jej muzycznym dziedzictwie.
Należy również wspomnieć, że Filadelfijski Departament Ulic był bardzo pomocny w instalacji tej tablicy. Zazwyczaj instalacja odbywa się tydzień lub dwa przed odsłonięciem. Niestety, Filadelfia została dotknięta powodzią w następstwie burzy tropikalnej Ida, a Departament Ulic, już pozbawiony pomocy z powodu pandemii Covid-19, był pod wielką presją, by wykonać to zaplanowane zadanie. Na szczęście udało się ze wszystkim zdążyć, a ceremonia przebiegła bez zakłóceń.
WEM