Wypoczynek na wsi, w gospodarstwie agroturystycznym to coraz bardziej popularna i atrakcyjna forma spędzenia wczasów w Polsce.
Czym jest agroturystyka?
Najprościej tłumacząc, jest to wypoczynek na wsi. Jednak tym, co odróżnia go od zwykłego pobytu poza miastem, jest połączenie rolnictwa z turystyką – jak wskazuje sama nazwa. Gospodarstwa agroturystyczne znajdują się we wsiach, a idea samego wypoczynku bazuje na korzystaniu z uroków życia na wsiach – świeżego powietrza, lokalnego jedzenia i obcowania z naturą. W zamyśle wyjazd w takie miejsce ma przybliżać ludziom niemającym styczności z wiejskimi realiami ich – nieco wyidealizowany – obraz.
Turyści wybierający wypoczynek w agroturystykach doceniają specyficzny klimat panujący w części tego typu miejsc. Chodzi tu m.in. o ich prostotę, autentyczność i to, że są po prostu relaksujące. Warto dodać, że potencjał agroturystyki dostrzega także polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, chcą promować ten typ wypoczynku w kraju, jak i za granicą.
Agroturystyka w liczbach
Poruszając temat agroturystyki w Polsce, warto przyjrzeć się liczbom. Dają one szybką odpowiedź na pytanie, o popularność tej formy turystyki. Jest ona jednoznaczna. Agroturystyka staje się coraz bardziej popularna!
Jak wynika ze statystyk GUS, w 2021 roku liczba noclegów w polskiej agroturystyce skoczyła o prawie 16%! Na tę formę wypoczynku zdecydowało się ponad 240 tys. osób, które wybierać mogły z bazy niemal 4 tys. prowadzonych przez rolników gospodarstw agroturystycznych. Warto dodać, że ten sposób wypoczynku cieszy się popularnością także wśród turystów z zagranicy. Uroki polskiej wsi przyciągają ich coraz więcej. W ciągu roku ich liczba podniosła się aż o 40%! Co ciekawe, choć agroturystyka jest najpopularniejsza w miesiącach od maja do października – ze szczytem w lipcu i sierpniu – nawet jesienią i zimą nie brak tysięcy osób, które decydują się na wyjazd na polską wieś.
Moda na agroturystykę
Czy takie dane mogą dziwić? Absolutnie nie! Agroturystyka po prostu z roku na rok robi się coraz bardziej modna! Nic dziwnego – razem z rosnącą liczbą turystów podnosi się także standard gospodarstw oferujących pobyt wypoczynkowy. Oferta właścicieli gospodarstw tego typu już dawno przestała obejmować jedynie możliwość noclegu. Obecnie oferta gospodarstw agroturystycznych przypomina w wielu miejscach tę hotelową, łącząc ją oczywiście z prawdziwym wiejskim klimatem. Wypoczynek w takim miejscu gwarantuje zatem nie tylko wygodę i komfort, ale i możliwość obcowania z przyrodą, wypoczynku jak kiedyś „u babci”.
Atrakcje w agroturystyce
Gospodarstwa agroturystyczne posiadają także w swojej ofercie wiele innych atrakcji – nie tylko samo przebywanie bliżej natury i poznanie bliżej wiejskich realiów. O czy mowa? Wiele gospodarstw agroturystycznych postanowiło przyciągać spragnionych autentyczności turystów m.in. kuchnią. Tworzą z niej jeden z powodów, dla których warto odwiedzić dane miejsce. Najczęściej chodzi tu o kuchnię lokalną, regionalną, bazującą na świeżych, okolicznych składnikach, charakterystycznych dla danego regionu.
Kolejną atrakcją, którą zapewniać mogą gospodarstwa agroturystyczne, są hodowle wybranych gatunków zwierząt. Chodzi tu oczywiście o różnego rodzaje zwierzęta gospodarskie – od owiec, kóz, przez krowy, po alpaki. Z jednej strony zwierzaki same w sobie mogą przyciągać turystów, – szczególnie najmłodszych. Z drugiej dostarczają surowców, które mogą posłużyć do wykonywania lokalnego rękodzieła czy lokalnych dań.
Bliskość większych ośrodków miejskich czy popularnych atrakcji turystycznych będzie także atutem gospodarstwa agroturystycznego. Miejsca takie zapewnią turystom rozrywkę i dawkę wrażeń, a sama agroturystyka – upragniony odpoczynek.
Atrakcjami agroturystycznymi może też być ulokowanie gospodarstwa w pobliżu szlaków do pieszych wędrówek czy jezior. Miejsce takie będzie stanowiło wtedy idealną bazę wypadową dla turystów, którzy szukają noclegu blisko natury.
Warto też wspomnieć o szerokiej gamie rozrywek i atrakcji, które zapewniają także same gospodarstwa agroturystyczne. Możliwość eksplorowania okolic – zarówno na grzbiecie koni, jak i rowerowo – to tylko wycinek z długiej listy. Niejednokrotnie na terenie gospodarstw znajdują się stadniny koni czy wypożyczalnie rowerów. Listę atrakcji dostępnych w ramach agroturystyki dopełniać może organizacja spływów kajakowych, a także degustacja lokalnych alkoholi – niektóre gospodarstwa agroturystyczne posiadają własne winnice. Efektowne miejsce na rozpalenie ogniska czy grilla to w zasadzie obowiązkowy element zabudowy w gospodarstwach tego typu. Podobnie jak taras czy wydzielone kameralne miejsce do opalania się. Koniecznie z wygodnymi leżakami. A to jedynie część z możliwości i zalet gospodarstw agroturystycznych.
Anna Miler