Kończysz 65 lat lub przechodzisz na emeryturę, lub tracisz ubezpieczenie w pracy? Sprawdź, kiedy należy się zarejestrować do obowiązkowego MEDICARE, aby uniknąć kary, która będzie pobierana dożywotnio, co miesiąc od Twojej przyszłej emerytury!
Kto się kwalifikuje do programu ubezpieczenia Medicare?
Z programu Medicare mogą korzystać osoby, które:
- są obywatelami lub mają stały pobyt co najmniej 5 lat oraz;
- ukończyły 65 lat lub;
- nie ukończyły 65 lat, ale kwalifikują się z tytułu szczególnych niepełnosprawności lub otrzymują rentę inwalidzką co najmniej 2 lata; SSA zarejestruje automatycznie takie osoby do Medicare
- w dowolnym wieku, jeśli mają diagnozę schyłkowej niewydolności nerek (mocznica) lub ALS.
Medicare – okresy zapisowe
Wstępny okres zapisów dla osób urodzonych w 1957 roku. Obejmuje miesiąc 65. urodzin, trzy miesiące przed i trzy miesiące po nim, a więc trwa siedem miesięcy i jest indywidualny. Zaleca się zapisanie do Medicare w lokalnym biurze Social Security do 3 miesięcy przed 65 urodzinami, Medicare zacznie działać od 1. dnia miesiąca urodzin. Rejestracja odbywa się wyłącznie przez lokalne biuro Social Security Administration; telefonicznie lub przez stronę internetową https://secure.ssa.gov/iClaim/rib. Warto utworzyć osobiste konto Social Security online, które pozwoli Państwu wypełnić aplikację na Medicare oraz przyszłą emeryturę przez internet.
Specjalny Okres Zapisów (SEP)
W pewnych sytuacjach można się zapisać do Medicare poza wstępnym okresem zapisów. Osoby które mają powyżej 65 lat i tracą pracę lub ubezpieczenie mogą skorzystać z SEP.
Specjalny okres zapisów przysługuje osobom, które spełniają jeden z poniższych warunków:
- tracą ubezpieczenie zapewniane przez pracodawcę, np. z powodu przejścia na emeryturę lub zwolnienia;
- otrzymują stanową pomoc finansową do Medicare lub rządową dopłatę do leków Extra Help;
- uzyskały uprawnienia z powodu niepełnosprawności lub przewlekłego schorzenia.
Coroczny okres zapisów 15 października – 7 grudnia
W czasie corocznego okresu zapisów osoby posiadające Medicare Część A i B mogą dodawać świadczenia, takie jak plany Advantage – Część C, lub polisy Medigap oraz na leki – Część D, mogą również zmieniać opcje lub z nich rezygnować.
Warto dokonać przeglądu planów Medicare, których na rynku jest bardzo dużo, aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie ubezpieczenie na następny rok.
WAŻNE!
- Osoby nie muszą pobierać emerytury w wieku 65 lat, aby otrzymać Medicare, ale jeśli chcą pobierać emeryturę, zostaną zapisani do Medicare Part A! Osoby pobierające wcześniejsze emerytury przed 65. urodzinami, zostaną automatycznie zapisane do obydwu części Medicare.
- Osoby posiadające ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy mogą odroczyć zapisanie się do Medicare w wieku 65 lat i kary za późniejsze przystąpienie do Medicare nie będą naliczone, przy czym pracodawca musi zatrudniać więcej niż 20 pracowników.
- Warto porównać ubezpieczenie grupowe z ubezpieczeniem Medicare, ponieważ często Medicare jest tańszą opcją.
*Uwaga: ubezpieczenie COBRA nie jest traktowane jako grupowe ubezpieczenie!
Z czego się składa i jak działa Medicare?
- Part A – szpitalne ubezpieczenie obejmuje: pobyt w szpitalu, opiekę szpitalną, wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską, opiekę hospicyjną.
- Part B – medyczne ubezpieczenie obejmuje: wizyty i usługi lekarzy, usługi ambulatoryjne i chirurgiczne, chemioterapię, trwały sprzęt medyczny, środki testowe dla diabetyków, dializy, darmowe badania profilaktyczne itp.
- Part C – Medicare Advantage: część programu Medicare łącząca części A i B oraz najczęściej plan D – leki na receptę.
- Part D – leki na receptę: plan Medicare oferowany przez prywatne firmy ubezpieczeniowe, który pokrywa część kosztów leków.
Część A i B to podstawowy/oryginalny Medicare, który nie pokrywa w 100% kosztów leczenia, jak również nie zawiera ubezpieczenia na leki, świadczeń okulistycznych czy dentystycznych. I tu z pomocą przychodzą plany Advantage – Część C, oferując, poza medycznymi świadczeniami, ubezpieczenie na leki, okulistyczne i dentystyczne, badanie słuchu i dopłaty do aparatów słuchowych, ubezpieczenie wypadkowe na cały świat czy darmowy dostęp do siłowni.
Jako specjalista codziennie mam możliwość wpływania na życie ludzi, pomagając im wybrać najlepszy plan medyczny i na leki dostosowany do ich szczególnych potrzeb, w ramach jednego prostego planu Medicare Advantage, który łączy wszystkie części Medicare i oferuje wiele benefitów ważnych dla seniorów!
Konsultacje i usługi związane z rejestracją lub ze zmianą ubezpieczeń są zawsze darmowe!
Uzyskanie profesjonalnej porady jest ważne, ponieważ, poza przepisami federalnymi, każdy stan ma inne zasady, a zrozumienie i spełnienie wymagań jest niezwykle ważne.
Bezpłatnie pomagam w kontaktach z Administracją Social Security oraz oferuję pomoc i edukację w zakresie planów Medicare, planowania finansowego oraz wsparcie przy podejmowaniu ważnych decyzji emerytalnych.
Zapraszam – tel. 860-997-3054 / ola_mroz@yahoo.com
Aleksandra Mroz
Licencjonowany Specjalista Ubezpieczeń Medycznych w MA, RI, CT, SC
185 Silas Deane Hwy, Wethersfield, CT 06109