sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaMagia polskich miast: Łódź

Magia polskich miast: Łódź

Stolica województwa łódzkiego to miasto niezwykłe, gdzie historia i nowoczesność tworzą jedną płaszczyznę, idealnie harmonizując z zabytkami i atrakcjami dla turystów…

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Fot. Polska Travel

Łódź – „pociąg” do Hollywood

Z ilu stopni skakał Polański? Czy diabeł ubiera się tylko u Prady? Skąd wzięły się tutaj fabryki? Gdzie są najciekawsze murale? – w mieście leżącym w samym sercu Polski turysta znajdzie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Wszystkie polskie drogi zdają się prowadzić właśnie do Łodzi – leży wszak przy skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad, A1 i A2. Pełna kontrastów, tonąca w zieleni, zadziwiająca awangardowymi instalacjami – przeżywa teraz właśnie drugą młodość. Choć prawa miejskie nadał osadzie Jagiełło, to gwałtowny rozwój miasta nastąpił dopiero 200 lat temu. W efekcie wielkonakładowych inwestycji i ciężkiej pracy Żydów, Niemców, Rosjan i Polaków, Łódź stała głównym ośrodkiem włókiennictwa w Europie, co pokazał Andrzej Wajda w kultowej „Ziemi Obiecanej”. Obok hal produkcyjnych wyrosły eleganckie pałace fabrykantów. Dziś można oglądać kilkadziesiąt z nich, w tym Pałac Izraela Poznańskiego przy jego dawnych zakładach włókienniczych – obecnej Manufakturze.

Obowiązkowy duet

Manufaktura jest ulubionym miejscem łodzian i przyjezdnych. Wielopiętrowa galeria handlowa i sieć sklepów oraz kawiarń, pubów i restauracji wkomponowana została w zrewitalizowaną, poprzemysłową przestrzeń fabryczną. Na terenie obiektu znajdują się teatr i kino, Muzeum Sztuki ms2 oraz Muzeum Fabryki, odtwarzające historię tego miejsca. Listę atrakcji dopełniają: ścianka wspinaczkowa, kręgielnia, plaża z leżakami oraz kolejka tyrolska, z której jak z lotu ptaka widać całą Manufakturę. Podobnie jak z przeszklonego basenu w loftowym hotelu Andel’s. Umiejscowiony jest nietypowo, bo aż 25 m nad ziemią w miejscu zabytkowego, żeliwnego zbiornika przeciwpożarowego w dawnej przędzalni Poznańskiego.

Słynna łódzka Manufaktura. Fot. Polska Travel

Równie popularna jest ulica Piotrkowska – najdłuższy, polski deptak z butikami, klubami, pubami i pomnikami słynnych polskich artystów – najefektowniejszy przedstawia Artura Rubinsteina grającego na fortepianie. Piotrkowska tętni życiem dzień i noc przez cały rok, proponując kilkadziesiąt wydarzeń: w tym Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus”, Light Move Festiwal, Songwriter Festiwal czy Łódź Czterech Kultur. Na Piotrkowskiej wytyczono Aleję Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Nie sposób pominąć alternatywnej (offowej, undergroundowej, hipsterskiej) oferty Łodzi z OFF Piotrkowską czy Piotrkowską 217 na czele. Wszak często Łódź nazywana jest mekką łódzkich hipsterów! Trzeba zobaczyć Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, Pomnik Łodzian Nowego Millenium oraz Pomnik Łódzkiej Tożsamości.

X Muza

Absolwentami łódzkiej „filmówki”, do dziś renomowanej placówki edukacyjnej X Muzy byli Roman Polański, Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. To w niej, na słynnych schodach, gdzie siadywali przyszli artyści, figurują plakietki z ich nazwiskami.

Miejskie zaułki wykorzystano już ponad 200 razy nie tylko przy realizacji rodzimych produkcji. W Łodzi odbywa się prestiżowy Festiwal Szkół Teatralnych.

W nagrodzonym dwukrotnie Oskarem studiu Se-ma-for, specjalizującym się w animacjach dla dzieci, jak słynny „Piotruś i wilk”, zrealizowane zostały „Katedra” i „Historia Polski” Tomka Bagińskiego, promująca Polskę na wystawach EXPO. Do tradycji filmowej Łodzi nawiązuje muzeum Kinematografii (obecnie nieczynne – remontowane do końca 2020 r.) Istnieje specjalnie wytyczony szlak filmowy.

Stacja Radegast

Złamaną kolumną nawiązującą kształtem do komina krematorium kończy się Tunel Pamięci wypełniony zdjęciami ofiar holokaustu. To najbardziej wstrząsający fragment Stacji Radegast – łódzkiego Umschlagplatz, przez które przeszło w drodze na śmierć 145 tys. osób, głównie Żydów. W drewnianym budynku stacyjnym z rzędem macew w tle mieści się makieta Litzmannstadt Getto, łódzkiego getta. Z ponad 200 tys. zamkniętych w nim Żydów ocalało niewielu. Upamiętnia ich Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i przeszło 600 „drzewek pamięci”, posadzonych przez tych, którzy przeżyli. Miejscami pamięci są też Cmentarz Żydowski (największy w Polsce), Pomnik Martyrologii Dzieci i Kuźnia Romów w miejscu, gdzie Niemcy stworzyli obóz dla Cyganów i Sinti.

Beczki Grohmana – brama przy ul. Targowej 46 w Łodzi będąca wejściem do fabryki Grohmana. Fot. Polska Travel

Gwiazdy na niebie

Najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki znajdują się pod dachem EC1. Kompleks zajmuje odrestaurowane budynki dawnej elektrowni, a potem elektrociepłowni. W 2020 mają zostać uruchomione ekspozycje Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Trójwymiarowy mural

Ponad 150 murali rzeźb i instalacji artystycznych z prętów, części samochodowych, fragmentów luster a nawet mchu zawiera mapa łódzkiego street artu przygotowana przez Łódzką Organizację Turystyczną. Dzięki niej można podziwiać wielkoformatowe dzieła sztuki zdobiące budynki. Ich twórcami są znani artyści street-artowi z Polski (Proembrion, M-City, Etam), jak również z zagranicy (Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed). Murale powstają od lat m.in. w czasie Festiwalu Galerii Urban Forms a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti. Furorę robi pierwszy w Polsce i jeden z trzech na świecie trójwymiarowy mural autorstwa Włocha Awera na ścianie kamienicy przy ul. Pomorskiej 93.

W co się bawić?

Zwolennikom glampingu niezapomnianych wrażeń dostarczy nocleg w bańce, czyli przezroczystym namiocie w kształcie żarówki w Parku Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich. Amatorzy zwiedzania retro wybiorą przejazd zabytkową Tramwajową Linią Turystyczną. Dreszczu emocji dostarczy zjazd całorocznym torem saneczkowym z Rudzkiej Góry.

Dowiedz się więcej na portalu turystycznym Łodzi

www.polska.travel/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -