Konferencja pn. „Wspólnota euroatlantycka w obliczu dzisiejszych wyzwań” zorganizowana przez Fundację Kościuszkowską połączyła ludzi nauki, dyplomacji i biznesu w rozważaniach o przyszłości relacji pomiędzy Polską, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi.
Solidarni z Ukrainą
13 października w Łazienkach Królewskich w Pałacu Na Wyspie w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem wybitnych naukowców, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, poświęcona wzmacnianiu wspólnoty euroatlantyckiej wobec dzisiejszych wyzwań związanych z wojną w Ukrainie. W wydarzeniu wzięło udział 120 uczestników.
Gościem honorowym konferencji był ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, który podziękował Fundacji Kościuszkowskiej za zdecydowane działania i inicjatywy wspierające Ukraińców, podejmowane od początku wojny w Ukrainie, a które są inspiracją dla wszystkich i z których Tadeusz Kościuszko byłby dumny.
Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, i dr Grażyna Czetwertyńska, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Polska, podsumowali dotychczasowe działania na rzecz obywateli Ukrainy. – Prawie 650 tys. dolarów przeznaczyliśmy dla uchodźców w Polsce na granty naukowe, artystyczne i edukacyjne oraz pomoc humanitarną w różnych miejscach Ukrainy. Dziękujemy partnerom: Fundacji Folkowisko, Fundacji SOK, Centrum Cyfrowemu, Staromiejskiemu Domowi Kultury, Fundacji Edukacja dla Demokracji, Bankowi Żywności W Koninie – mówili.
Nowe możliwości współpracy
Odbyły się dwa panele. Panel pierwszy pt. „Historia, społeczeństwo, dyplomacja” dotyczył historycznych uwarunkowań, obecnych zagrożeń i szans rozwoju współpracy euroatlantyckiej. Wzięli w nim udział wybitni eksperci: prof. Hieronim Grala, prof. Maciej Duszczyk, Katarzyna Pełczyńska Nałęcz i Lev Zakharchyshyn. W panelu „Gospodarka wobec kryzysu i perspektywy odbudowy Ukrainy” dyskusja toczyła się wokół problemów budowania silnych transatlantyckich relacji gospodarczych, zarówno w obliczu kryzysowej sytuacji w Polsce, jak i potrzebie odbudowy Ukrainy, w tym potencjalnej roli polskich przedsiębiorców. Prelegentami byli Stefan Kawalec, Dominika Bettman, Michał Hubert Mrożek, Rafał Ogrodnik.
Podczas konferencji ukraińscy naukowcy, którzy otrzymali granty w ramach programu „Freedom starts with your mind”, zaprezentowali swoje projekty i plany naukowe, które nie mogłyby być zrealizowane bez wsparcia Fundacji. Informacje o tych i innych przedsięwzięciach Fundacji Kościuszkowskiej można znaleźć na stronie www.thekf.org.
Informacja prasowa, opr. WEM
Fot. Archiwum Fundacji Kościuszkowskiej