sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneKonferencja Fundacji Kościuszkowskiej pn. „Wspólnota euroatlantycka w obliczu dzisiejszych wyzwań”

Konferencja Fundacji Kościuszkowskiej pn. „Wspólnota euroatlantycka w obliczu dzisiejszych wyzwań”

Konferencja pn. „Wspólnota euroatlantycka w obliczu dzisiejszych wyzwań” zorganizowana przez Fundację Kościuszkowską połączyła ludzi nauki, dyplomacji i biznesu w rozważaniach o przyszłości relacji pomiędzy Polską, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi.

Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, i dr Grażyna Czetwertyńska, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Polska

Solidarni z Ukrainą

13 października w Łazienkach Królewskich w Pałacu Na Wyspie w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem wybitnych naukowców, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, poświęcona wzmacnianiu wspólnoty euroatlantyckiej wobec dzisiejszych wyzwań związanych z wojną w Ukrainie. W wydarzeniu wzięło udział 120 uczestników.

Gościem honorowym konferencji był ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, który podziękował Fundacji Kościuszkowskiej za zdecydowane działania i inicjatywy wspierające Ukraińców, podejmowane od początku wojny w Ukrainie, a które są inspiracją dla wszystkich i z których Tadeusz Kościuszko byłby dumny.

Zespół Fundacji Kościuszkowskiej Polska wraz z Markiem Skulimowskim oraz przedstawicielem Rady Powierników Zbigniewem Chrzanowskim

Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, i dr Grażyna Czetwertyńska, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Polska, podsumowali dotychczasowe działania na rzecz obywateli Ukrainy. – Prawie 650 tys. dolarów przeznaczyliśmy dla uchodźców w Polsce na granty naukowe, artystyczne i edukacyjne oraz pomoc humanitarną w różnych miejscach Ukrainy. Dziękujemy partnerom: Fundacji Folkowisko, Fundacji SOK, Centrum Cyfrowemu, Staromiejskiemu Domowi Kultury, Fundacji Edukacja dla Demokracji, Bankowi Żywności W Koninie – mówili.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski

Nowe możliwości współpracy

Odbyły się dwa panele. Panel pierwszy pt. „Historia, społeczeństwo, dyplomacja” dotyczył historycznych uwarunkowań, obecnych zagrożeń i szans rozwoju współpracy euroatlantyckiej. Wzięli w nim udział wybitni eksperci: prof. Hieronim Grala, prof. Maciej Duszczyk, Katarzyna Pełczyńska Nałęcz i Lev Zakharchyshyn. W panelu „Gospodarka wobec kryzysu i perspektywy odbudowy Ukrainy” dyskusja toczyła się wokół problemów budowania silnych transatlantyckich relacji gospodarczych, zarówno w obliczu kryzysowej sytuacji w Polsce, jak i potrzebie odbudowy Ukrainy, w tym potencjalnej roli polskich przedsiębiorców. Prelegentami byli Stefan Kawalec, Dominika Bettman, Michał Hubert Mrożek, Rafał Ogrodnik.

Podczas konferencji ukraińscy naukowcy, którzy otrzymali granty w ramach programu „Freedom starts with your mind”, zaprezentowali swoje projekty i plany naukowe, które nie mogłyby być zrealizowane bez wsparcia Fundacji. Informacje o tych i innych przedsięwzięciach Fundacji Kościuszkowskiej można znaleźć na stronie www.thekf.org.

Informacja prasowa, opr. WEM
Fot. Archiwum Fundacji Kościuszkowskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -