W niedzielę, 6 marca, harcerki i harcerze z Nowej Anglii spotkali się, by wspólnie świętować Dzień Myśli Braterskiej.
W duchu przyjaźni
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni przypadające 22 lutego i obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Święto to upamiętnia urodziny założyciela skautingu – sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Pomysł obchodów Dnia Myśli Braterskiej powstał na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Pandemia Covid-19 zatrzymała te coroczne spotkania na dwa lata, dlatego tym więcej radości przysporzyła wszystkim możliwość spotkania w tym roku.
Miejscem harcerskiego spotkania była sala balowa weterańskiej placówki #111 im. gen. J. Hallera w New Britain. Sala ta na tę okazję została ozdobiona fotografiami z wizerunkami wybitnych Polaków, m.in. poetki Marii Konopnickiej, himalaistki Wandy Rutkiewicz, wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza oraz dr Eugeniusza Laskowskiego, który ocalił 8 tys. osób podczas II wojny światowej.
Spotkanie, w którym udział wzięło harcerstwo z New Britain, Bridgeport i Hartford w stanie Connecticut oraz z Worcester w Massachusetts, koordynowali przewodnik Tomasz Murawski i hufcowy Mateusz Bieniek. Jak podaje Robert Iwanicki, od strony organizacyjnej nad wszystkim czuwali: Marta Chlus, Małgorzata Szaro, hufcowy Mateusz Bieniek z Hartford, Wiesław Rachoń z Worcester, szczepowa Basia Nartowicz, Anna Horelik, Basia Maselek, Ewa Jimenez, Julia Permutter, Teresa Niecichowska, Adam Horelik, Dariusz i Andrzej Stachowiak z New Britain oraz Zosia Bieniek, Tomek Murawski, Waldemar Kowalewski i instruktorzy i instruktorki z ramienia Koła Przyjaciół Harcerstwa: Dorota Linnhoff – prezeska, Michał Horelik, Marianna Kozioł Dube oraz Don Dube.
Wierni harcerskiemu przyrzeczeniu
Harcerską uroczystość, w której uczestniczyło ok. 100 osób, rozpoczął harcmistrz Andrzej Stachowiak komendą: „baczność!”, następnie odśpiewano harcerski hymn. Prowadzący przypomniał o założycielach ruchu skautowskiego oraz o Andrzeju Małkowskim i jego żonie Oldze Drahonowskiej-Małkowskiej, którzy przenieśli myśl skautowską na polski grunt, dając początek polskiemu harcerstwu. W dalszej kolejności drużynowi złożyli szczepowej Basi Nartowicz raport liczebny swoich grup.
Na zakończenie harcmistrz Andrzej Stachowiak, przewodniczący obwodu stanu Connecticut, złożył podziękowania weteranom z placówki #111 im. gen. Józefa Hallera za udostępnienie sali, zarówno na uroczystość z okazji Dnia Myśli Braterskiej, jak i na cotygodniowe spotkania, które odbywają się we wtorki i środy. W ten sposób weterani przyczyniają się do kultywowania harcerskiej tradycji w New Britain, której początek dał śp. Stanisław Kwiecień, pochodzący z Kielc więzień obozu koncentracyjnego, którego pasją jeszcze przed II wojną światową było harcerstwo. Gdy los rzucił go za ocean, postanowił kontynuować wychowanie kolejnych pokoleń młodych Polaków i Polek w Ameryce w harcerskim duchu, a pałeczkę tę przejął po nim jeden z jego wychowanków – hm. Andrzej Stachowiak.
opr. JLS
Fot. Robert Iwanicki
Całym programem i koordynacja wszystkich zajęć była druhna harcmistrzyni Basia Nartowicz szczepowa na Ct i Ma.