sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałySylwetkiCzłowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie

Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie

Kto rozpoczął Powstanie Warszawskie? Odpowiedź wydaje się prosta, był rozkaz, ale kto oddał pierwszy strzał? 1 sierpnia 1944 roku na Żoliborzu, przed wyznaczona godziną „W”, jako pierwszy ogień do Niemców otworzył Zdzisław Sierpiński, żołnierz plutonu 226. z 9. Kompanii Dywersji Bojowej „Żniwiarz”. To on uczestniczył w pierwszym starciu z Niemcami o godzinie 13.50. Po latach przyznawał, że nie było to zamierzone. Należy dodać, że również w Śródmieściu i na Woli walkę rozpoczęto przed wyznaczonym czasem – około godziny 16.30.

Zdzisław Sierpiński jako pierwszy otworzył ogień do Niemców po rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Fot. PAI

Urodził się 20 stycznia 1924 roku. Podczas okupacji walczył w Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim był dowódcą oddziału 9. kompanii dywersyjnej. Od 1945 roku zajmował się dziennikarstwem. W 1952 roku ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Był stałym współpracownikiem radia i telewizji, pisał do dwutygodnika „Ruch Muzyczny”, „Jazzu” i „Poradnika Muzycznego”. Od 1959. współpracował z wieloma polskimi periodykami i zagranicznymi oraz z Filmem Polskim.

Był autorem cotygodniowych felietonów w „Życiu Warszawy” zatytułowanych „Impresje spoza pięciolinii”, pisał artykuły, które zainicjowały akcje społeczne utworzenia muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, zorganizowanie Koncertów Chopinowskich w Teatrze Rozrywki w Warszawie oraz wielu innych. Napisał scenariusze do 8. filmów o tematyce muzycznej „Godzina Orfeusza” nadawanych przez telewizję w latach 1971–75.

Zdzisław Sierpiński działał w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, był członkiem zarządu tego stowarzyszenia. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Stolica przyznała mu Złotą Odznakę Honorową „Za zasługi dla Warszawy”.

Oprócz muzyki miał jeszcze jedną pasję: hodował róże. Zmarł 20 lipca 2004 roku, 11 dni przed 60. rocznicą Powstania.

Polonijna Agencja Informacyjna – PAI

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -