Ponieważ wariant omicron nadal rozprzestrzenia się w Connecticut, testy mają kluczowe znaczenie dla identyfikacji osób zakażonych koronawirusem. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na testy wiele osób zainteresowało się domowymi zestawami do testowania. I wiele osób zadaje sobie pytanie – kiedy należy wykonać test na COVID-19, aby uzyskać najdokładniejsze wyniki?
– Wiemy, że jeśli ktoś jest narażony na wirusa, może to trwać od 2 do 14 dni do wystąpienia objawów. W związku z tym, że okres inkubacji może być krótszy dla omikronu, niektórzy ludzie mogą być zakażeni i mimo tego nie mieć żadnych objawów – mówi dr Henry Anyimadu, specjalista chorób zakaźnych w Hospital of Central Connecticut. – Niezależnie od tego, czy ktoś używa testu w domu, czy idzie gdzieś, aby się przebadać, dobry czas na przetestowanie jest od 5 do 7 dni po ekspozycji lub gdy objawy zaczynają się pojawiać. Niektóre osoby mogą testować się zbyt wcześnie, uzyskać negatywny wynik i myśleć, że są zdrowi, gdy tak naprawdę nie są. Jeśli ktoś był narażony na kontakt z osobą zakażoną lub uważa, że może mieć COVID, należy się odizolować się od innych i nosić maseczkę, dopóki nie uzyska się negatywnego wyniku testu – dodaje dr Anyimadu.
Sytuację utrudnia fakt, że obecna pora roku sprawia, że szczególnie trudno jest wskazać COVID-19 wśród przypadków przeziębienia i grypy. Katar i kaszel mogą być spowodowane przeziębieniem, a bóle mięśni można przypisać grypie. Poniżej jednak przedstawiono objawy, które często wskazują, że ktoś ma COVID-19:
- objawy utrzymują się przez dłuższy czas: przeziębienie trwa kilka dni, a koronawirus może powodować dolegliwości utrzymujące się przez dwa tygodnie lub dłużej.
- ciężkie objawy: przeziębienie zazwyczaj nie powoduje gorączki i problemów z oddychaniem. Uporczywy, suchy kaszel, który zaczyna się łagodnie i stopniowo pogarsza, jest częstym objawem koronawirusa.
- problemy z oczami: COVID może mieć wpływ na oczy, powodując niewyraźne widzenie, łzawienie, zaczerwienienie czy przekrwienie oczu.
- wyczerpanie: każda choroba osłabia nas fizycznie i psychicznie, ale COVID powoduje ekstremalne zmęczenie, które nie poprawi się wraz ze snem.
- problemy żołądkowe: wiele osób nie ma objawów oddechowych wirusa, ale cierpią na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
- trzepotanie serca: epizody szybkiego, trzepoczącego bicia serca i/lub ucisku lub bólu w klatce piersiowej mogą być związane z COVID.
Wszystkie te objawy i oznaki mogą sugerować, że ktoś choruje na COVID-19, ale ostateczną diagnozę można postawić tylko za pomocą testu. Jeśli ktoś uzyska pozytywny wynik testu na COVID, należy poinformować o tym swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby mógł monitorować objawy. – Większość ludzi będzie w stanie wyzdrowieć w domu, ale jeśli ktoś zacznie odczuwać problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub dezorientację, musi natychmiast udać się do szpitala – wyjaśnia dr Anyimadu.
Oprócz testów wszystkie osoby są nadal zachęcane do zaszczepienia się lub otrzymania zastrzyku przypominającego, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. – Szczepionki i dawki przypominające zapobiegają poważnemu przebiegowi choroby, hospitalizacji, a nawet śmierci – podkreśla dr Anyimadu. – Zdecydowana większość osób w szpitalu jest niezaszczepiona i nie możemy tego wystarczająco podkreślić. Otrzymanie szczepionki może uratować ci życie – dodaje.
Dr Henry Anyimadu
Aby uzyskać informacje na temat punktów wykonujących testy w ramach sieci Hartford HealthCare, odwiedź stronę www.hartfordhealthcare.org/testing