sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneBarwne święto polskiej kultury

Barwne święto polskiej kultury

14 lipca barwny korowód z udziałem przedstawicieli Polonii z czterech kontynentów, ubranych w stroje ludowe, przeszedł rzeszowskimi ulicami, inaugurując XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Barwnie i radośnie

Poszczególne zespoły podczas przemarszu niosły napisy ze swoją nazwą, flagę i nazwę kraju, z którego przybyły, a tancerze w strojach polskich i krajów zamieszkania prezentowali licznie zgromadzonym mieszkańcom swoje umiejętności. Zespoły oraz publiczność przywitali na scenie m.in.: pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Aleksander Bobko, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Po powitalnych przemowach przedstawiciele zespołu „Rudomianka” z Litwy odebrali z rąk prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i ministra Dziedziczaka symboliczne klucze do Rzeszowa. – Moja droga Polonio, to miasto jest teraz wasze – powiedział prezydent Fijołek, na co członkini zespołu odparła, że oddadzą miasto nienaruszone.

Po uroczystym powitaniu na rzeszowskim rynku rozpoczął się koncert powitalny „Rzeszów wita Polonię” w wykonaniu polskich zespołów. Przez kilka kolejnych dni zespoły występowały w Rzeszowie i innych miejscowościach regionu, mając przy tym okazję poznać liczne atrakcje Podkarpacia.

Taneczna tradycja

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to największa tego typu impreza na świecie, która na przestrzeni lat zapisała się barwną kartą w historii Rzeszowa i Polonii. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1969 r., a następnie co trzy lata Polonia z całego świata przybywała, by zatańczyć, zaśpiewać i przede wszystkim wspólnie, na łonie ojczyzny, cieszyć się polską kulturą, o którą z taką pieczołowitością dbają na co dzień w krajach swego zamieszkania. Głównym organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda, który skierował też do uczestników festiwalu okolicznościowy list.

„Dla Polonii i Polaków rozsianych po świecie folklor zawsze był istotnym znakiem tożsamości. Repertuar ludowy niezmiennie porusza polską duszę łącząc różne pokolenia Polaków we wspólnotę uczuć” – napisał Andrzej Duda. „Dziękuję za ten piękny wyraz wierności polskiemu dziedzictwu. Dziękuję za to, że kultywujecie wartości patriotyczne i prezentujecie w świecie naszą kulturę” – dodał.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników – członków 20 zespołów polonijnych z 10 krajów. Do Rzeszowa przybyli: Zespół Pieśni i Tańca „Kukułeczka” z Perth (Australia), z dalekiej Brazylii zespół „Junak” (Kurytyba), z Kanady aż trzy zespoły: „Łowicz” z Edmonton, „Polanie” z Calgary oraz „Polonez” z Vancouver, z Litwy przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Troczanie” z Troków, z Mołdawii pokazała się grupa „Polacy Budżaka” z Komrat, z Hannoweru (Niemcy) pokazała się grupa „Polonia”, z Czech przyjechały dwa zespoły: „Olza” z Czeskiego Cieszyna i „Suszanie” z Suchej Górnej, „Polanie znad Dniepru” to z kolei ekipa z Kijowa. Ze Stanów Zjednoczonych wystąpiła największa reprezentacja Polonii – zespoły „Echo z Polski” (Toledo), „Lajkonik” (Tucson), cztery grupy z Chicago: „Lajkonik”, „Polonia”, „Wici”, „Wesoły Lud” i dwie z Detroit: „Polanie”, „Wawel” oraz z Wielkiej Brytanii zespół „Karolinka”.

Polska zawsze w sercu

W niedzielę, 16 lipca, w rzeszowskiej Katedrze odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Polonii, z udziałem licznych przedstawicieli duchowieństwa i władz.

Kolejnego dnia na rzeszowskim Podpromiu odbył się koncert galowy, zamykający tegoroczny Festiwal. Motywem przewodnim koncertu były polskie przysłowia. W programie znalazły się tańce polskie i innych narodów wśród których żyją nasi rodacy. Na galę przybyli m.in.: Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP, Andrzej Dera – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, poseł Joanna Fabisiak z Komisji Łączności z Polakami za Granicą, parlamentarzyści: Maria Kurowska, Andrzej Szlachta i Wiesław Buż, Dariusz Bonisławski – prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wśród gości był również biskup senior ze Lwowa Marian Buczek. Na zakończenie wspaniałego koncertu specjalnego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym w hali udzielił także biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Z okazji XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2023 Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w dowód uznania wkładu dla budowania więzi Polonii i Polaków poza granicami z Polską przyznała jego wieloletniemu dyrektorowi Mariuszowi Grudniowi Nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Nagrodę wręczyli w trakcie koncertu galowego prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski oraz prezes rzeszowskiego oddziału SWP profesor Aleksander Bobko. – Rzeszów pokochał ten festiwal, a festiwal pokochał Rzeszów. I daj Boże, żeby przez następnych 50 lat ten festiwal w Rzeszowie został, bo szkoda, żeby wyjechał na emigrację. Zatem dbajmy o to, aby zrobić wszystko, żeby ten festiwal się rozwijał – stwierdził wyróżniony.

Głos zabrała też Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP. – Niezależnie od tego, gdzie rzucił nas los, gdzie przyszło nam żyć – czasami od wielu pokoleń – tak samo odczuwamy miłość do Polski, tak samo Polskę nosimy w sercu, tak samo możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy jedną wielką rodziną. Potraficie być naszymi najlepszymi ambasadorami Polski na świecie – mówiła.

Joanna Szybiak
Fot. SWP, Miasto Rzeszów, JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -