Badania pokazują, że około pięciu procent ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na arytmię serca, która jest bardziej znana jako nieregularne bicie serca. Niektóre arytmie mogą być nieszkodliwe – podczas gdy inne mogą zagrażać życiu.
– Serce jest pompą, która dostarcza krew do całego ciała i jest napędzana przez wewnętrzny system elektryczny, który koordynuje bicie serca. Kiedy w tym systemie pojawia się problem, który przerywa przepływ elektryczny, jest to znane jako arytmia – wyjaśnia dr Meir Friedman, elektrofizjolog kardiologiczny z Hartford HealthCare’s Heart & Vascular Institute w Hospital of Central Connecticut.
Co więc powoduje nieregularne bicie serca? Dr Friedman wyjaśnia, że przyczyn może być wiele: od zawału serca, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, leków, palenia tytoniu, stresu po wrodzone nieprawidłowości, genetykę itp.
Istnieje wiele różnych rodzajów arytmii, ale można je podzielić na dwie grupy – gdy serce bije zbyt szybko i gdy bije zbyt wolno. Dr Friedman twierdzi, że nasze serce, podobnie jak nasze ciało, zmienia się wraz z wiekiem, a arytmia częściej może pojawiać się u osób starszych. Jednak nie zawsze tak jest. – Młodzi ludzie, w tym nastolatki, mogą również cierpieć na arytmię – mówi dr Friedman.
Wielu lekarzy zauważy, że pacjent ma nieregularne bicie serca podczas rutynowego badania. Istnieją jednak oznaki i objawy, na które należy zwrócić uwagę, a które obejmują:
- trzepotanie w klatce piersiowej
- ból w klatce piersiowej
- duszność
- zbyt wolne lub zbyt szybkie bicie serca
- zmęczenie
- zawroty głowy
- opuchnięte nogi
- przyrost masy ciała
– Zawsze mówię pacjentom, że jeśli zauważą lub poczują coś nowego i nietypowego, warto poszukać pomocy medycznej, ponieważ może to być objaw poważnego schorzenia – ostrzega dr Friedman.
Po zdiagnozowaniu arytmii leczenie będzie zależeć od ciężkości stanu i jest dostosowane do każdego pacjenta. – W przypadku niektórych pacjentów możemy uważnie obserwować ten problem lub leczyć go lekami – mówi dr Friedman. – Czasami zalecamy również wykonanie czegoś, co nazywa się ablacją. Wtedy wchodzimy do serca za pomocą cewnika, lokalizujemy obszar powodujący nieprawidłowość i kauteryzujemy go, aby pomóc rozwiązać problem. Mamy minimalnie inwazyjne procedury, które pomagają rozwiązać problem, a pacjenci mogą wrócić do domu tego samego lub następnego dnia i całkiem nieźle sobie radzić – dodaje.
Dr Meir Friedman
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.972.1506 lub odwiedź www.hartfordhealthcare.org/heart