3 października w Filadelfii, mimo pandemicznych ograniczeń, odbyła się 88. Parada Pułaskiego. W paradzie tradycyjnie uczestniczyły organizacje polonijne z Pensylwanii, New Jersey i Maryland. Parada zorganizowana została przez Kongres Polonii Amerykańskiej oddział we wschodniej Pensylwanii.
Uczestnicy parady jak co roku z dumą i radością celebrowali historię i kulturę Polski. Parada podkreśla związek Polonii z polskim dziedzictwem narodowym. W tym roku w sposób szczególny świętowano 413. rocznicę przybycia pierwszych polskich osadników do Ameryki, którzy osiedlili się w Jamestown w stanie Wirginia w październiku 1608 roku. Obchodzono także 402. rocznicę organizacji pierwszego strajku robotniczego w Ameryce, wskutek którego w uznaniu za swoją postawę Polacy otrzymali takie same przywileje i prawo do głosowania jak osadnicy angielscy.
Marszałkiem 88. Parady Pułaskiego w Filadelfii była kapitan Teresa Krakowiak Roach, zawodowy oficer Delaware Army National Guard. Obecnie pracuje jako oficer wywiadu w wojskowej stacji przetwarzania danych w Fort Lee w stanie Wirginia i służy jako zastępca oficera operacyjnego w 198. ekspedycyjnym batalionie sygnałowym. Kapitan Teresa Roach zawsze była dumna ze swojego polskiego dziedzictwa, które od dzieciństwa było ważną częścią jej życia. Jako dziecko uczęszczała do Szkoły Języka Polskiego św. Wojciecha w Filadelfii wraz z siostrami Mary, Anną i Rose. Po studiach była członkiem Polskiego Międzyuczelnianego Zespołu Tańca (PKM) i występowała w kilku Paradach Pułaskiego oraz obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W 2010 roku zdobyła tytuł Miss PKM i wystąpiła w Paradzie Pułaskiego.
W tegorocznej Paradzie Pułaskiego brały udział: Polish American Heritage Association Tri-State Polonia, Polish National Alliance, St. Albert Parish, Port Richmond, St. John Cantius Parish, Bridesburg, Klub Sportowy Polski Orzeł, Polish Heritage, Chór im. Marceli Sembich Kochańskiej, Polski Legion – motocykliści, Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Polski Uniwersytet Ludowy, Teatr im. Adama Mularczyka, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Okręg 10, Placówka 12 Bensalem, PA, Placówka 81 Trenton, NJ, Polish American Congress Eastern PA, St. Joseph’s University, Janosik Dance Assembly, St. Joseph Church, Camden NJ, Polska Szkoła Języka Polskiego przy Kościele Św. Jadwigi Trenton, NJ, Historic St. Stanislavus Church, South Philly, Jagielski Family String Assemble, Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, Doylestown, PA, Związek Harcerstwa Polskiego, Phila, PA, Adam Mickiewicz Polish Language School, Philadelphia, PA, Polish Folk Dance Assymble, Klub Gazety Polskiej Philadelphia, PA, Ojczyzna Polish Dancers, Inc. Baltimore, MD, Frankford High Color Guard School, Army Junior ROTC Unit, Philadelphia Military Academy Elverson High School.
W paradzie maszerowali m.in: Deborah Majka – konsul honorowy w Filadelfii i Richard Poremski – konsul honorowy w Baltimore, Marcin Ćwierz – przeor Amerykańskiej Częstochowy, Marie Hejnosz – prezydent Polish Heritage Sociate. Antoni Plotka – komendant Okręgu 10 SWAP, Stefan Radgowski – komendant Placówki 81. SWAP, Zbigniew Wrzos – komendant honorowy Placówki 12, Aga Mrozik – komendantka Korpusu Pań, Małgorzata Bondyra – dyrektor zespołu Ojczyzna Polish Dancers, Aneta Antoniak – szefowa Klubu Gazety Polskiej, Grzegorz Tyminski – Portal US, Szymon Moskal – prezes Polskiego Legionu.
Wszystkie organizacje i stowarzyszenia przed trybuną oddawały honory i prezentowały krótki program artystyczny oraz różne aspekty swojej działalności, podkreślając swoje znaczące dla Polonii i Polski sukcesy. Przemarsz zawsze jest emocjonującym i poruszającym patriotyczną wyobraźnię wydarzeniem, szczególnie kiedy towarzyszą mu biało-czerwone flagi i kolorowe transparenty. Jest to przejaw patriotyzmu, który ukazuje Polskę w dobrym świetle. Polonia powinna trzymać się razem i budować swój prestiż w społeczeństwie amerykańskim, dlatego uczestnictwo w Paradzie Pułaskiego jest moralnym i patriotycznym obowiązkiem. Kiedy uczestnicy parady machają rękami i odpowiadają na uśmiechy rodaków stojących na chodniku w koszulkach z białym orłem, biało-czerwonych szalikach oraz w czapkach, czuć więź jedności wokół polskich narodowych wartości i dumę z polskiego dziedzictwa narodowego.
To od Polonii zależy, czy Parada Pułaskiego w Filadelfii będzie organizowana w kolejnych latach. Polonia zawsze prezentuje się wspaniale, jest przepięknie i uroczyście. Parada dodaje entuzjazmu i sił, dzięki temu można poczuć się w Ameryce Polakami. Czuć też, że Polska, mimo że za oceanem, jest w dniu parady blisko nas.
Parada była transmitowana na żywo na kanale WPVI TV-6 ABC w Filadelfii.
Janusz Romański
Generał Kazimierz Pułaski, uważany za „ojca kawalerii amerykańskiej”, urodził się w Polsce w 1745 r. Pułaski przybył do Ameryki, by walczyć o jej niepodległość. Objął dowództwo jako generał brygady całej amerykańskiej kawalerii. 9 października 1779 r. podczas bitwy pod Savannah generał Pułaski, szarżując do boju konno, padł na ziemię ranny od odłamka pocisku armaty. Nawet wrogowie byli pod wrażeniem jego odwagi, dlatego pozwolili ewakuować rannego generała z pola bitwy. Pułaski zmarł kilka dni później, 15 października 1779 r., w wieku 34 lat. Pomnik wzniesiony na jego cześć znajduje się na Monterey Square w Savannah w stanie Georgia.
Więcej zdjęć na: https://bialyorzel24.com/88-parada-pulaskiego-w-filadelfii/