sobota, 23 listopada, 2024

100 lat SWAP

W niedzielę, 30 maja 2021 r., minęło dokładnie 100 lat od powołanie do życia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. W tym też dniu w Amerykańskiej Częstochowie zainaugurowano obchody, które ze względu na pandemię zostały rozłożone w czasie.

Gen. Cezary Wiśniewski otrzymał pamiątkowy ryngraf z wizerunkiem pomnika Żołnierzy Wyklętych. Fot. Aneta Antoniak

Hołd Bohaterom

Do Amerykańskiej Częstochowy przybyli weterani – członkowie Okręgów i Placówek SWAP ze wschodniego wybrzeża USA oraz goście: prezes Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP – sybiraczka Helena Knapczyk, attaché obrony w Waszyngtonie gen. Cezary Wiśniewski, wicekonsul z Nowego Jorku Mateusz Gmura, płk Jarosław Oleśkiewicz –przedstawiciel rządu RP przy ONZ, przedstawiciel Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Franciszek Piwowarczyk, Wiesław Wierzbowski – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we Wschodnim Massachusetts i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Bostonie oraz reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego w Ameryce.

Pamiątkowy ryngraf wręczono także na ręce opiekunów muzeum SWAP: adiutanta generalnego Marka Chrościelewskiego oraz dr. Teofila Lachowicza. Fot. Aneta Antoniak

Ceremonię upamiętniającą oraz modlitwę za zmarłych na cmentarzu poprowadził o. Krzysztof Drybka. Dr Teofil Lachowicz przypomniał zebranym sylwetki zasłużonych weteranów. Złożono wieńce pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego, a także na grobach: pierwszego prezesa – komendanta Teofila Starzyńskiego oraz komendantów: Hieronima Wyszyńskiego, Wincentego Knapczyka, Antoniego Chrościelewskiego oraz Antoniego Domino. Natomiast komendanci poszczególnych placówek i okręgów złożyli wieńce na grobach byłych członków placówek i okręgów.

30 maja uroczystą mszą św. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA zainaugurowano obchody 100-lecia SWAP. Fot. Aneta Antoniak

Uroczystą mszę świętą odprawił przeor Amerykańskiej Częstochowy ojciec Marcin Ćwierz, który w związku z tym, że w Stanach Zjednoczonych obchodzono także Memorial Day, w swoim kazaniu wspomniał wszystkich weteranów, również tych, którzy na frontach różnych wojen na przestrzeni lat walczyli i tracili swoje życie w imię hasła „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Członkinie Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP przybyły w charakterystycznych, niebieskich strojach. Na zdj. z przedstawicielkami harcerstwa. Fot. facebook.com/Mary Bielski

Pamięć pokoleń

Po mszy św. odbyła się część oficjalna, którą poprowadził p.o. Komendanta Naczelnego SWAP Tadeusz Antoniak. Odczytał list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy, które Stowarzyszenie otrzymało z okazji tego pięknego jubileuszu. Wszystkie listy gratulacyjne, których wpłynęło wiele, zostaną opublikowane w wydaniu specjalnym miesięcznika Weteran. Komendant dziękując oraz gratulując wszystkim członkom Stowarzyszenia, podkreślił, iż przynależność do SWAP to zaszczyt, ale również zobowiązanie. – W odróżnieniu od naszych wspaniałych poprzedników i założycieli SWAP, żołnierzy Armii Błękitnej, II wojny i II konspiracji, nie braliśmy udziału w żadnej wojnie o niepodległość, dlatego też nasze obowiązki są inne (…) w dzisiejszych czasach musimy dbać o pamięć historyczną dla następnych pokoleń Polaków, w tym dla Polonii. Musimy nagłaśniać fenomen Czynu Zbrojnego Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej, ale również głosić prawdę historyczną związaną z wyjątkową rolą Polski w okresie II wojny światowej, ale również bronić jej dobrego imienia – mówił.

W uroczystości wzięła udział m.in. prezes Korpusu Pomocniczego Pań – Sybiraczka Helena Knapczyk. Fot. facebook.com/Mary Bielski

Kolejno głos zabrał generał Cezary Wiśniewski, który gratulując wielu lat działalności, podkreślił i podziękował za to, że podczas swojej służby miał zaszczyt poznać ludzi o wielkim etosie patriotycznym. Konsul Mateusz Gmura odczytał list gratulacyjny od konsula generalnego z Nowego Jorku Adriana Kubickiego.

Na koniec części oficjalnej członkowie Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego wręczyli pamiątkowe ryngrafy z okazji 100-lecia. Ryngrafy z wizerunkiem pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stoi w Amerykańskiej Częstochowie, wręczono na ręce opiekunów muzeum SWAP: adiutanta generalnego Marka Chrościelewskiego oraz dr. Teofila Lachowicza. Drugim ryngrafem obdarowano generała Cezarego Wiśniewskiego, w podziękowaniu za jego wyjątkowe zaangażowanie w pomoc weteranom mieszkającym w USA oraz jego współpracę z różnymi organizacjami polonijnymi, w tym Komitetem Smoleńsko-Katyńskim i Klubami GP.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich gości i weteranów na tradycyjną wojskową grochówkę z miejscowej kuchni.

Aneta Antoniak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -